• Pyszności z sadu i ogrodu

          • 27.09.2023

                 27 września 2023 r. uczniowie kl. IV - VIII wzięli udział w akcji "Pyszności z sadu i ogrodu". Nastepnedgo dnia przyłączykli się do niej również uczniowie kl. I - IIII. Wszyscy bardzo zaangażowali się w przygotowanie wspólnego posiłku. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością. Na stołach znalazły się owoce, warzywa, sałatki, dżemy a także świeżo wyciśnięte soki. Wszystko było bardzo smaczne!

            Przypominamy, że:

            1. Warzywa i owoce są źródłem witamin, które dzieciom w okresie wzrostu są szczególnie potrzebne.

            2. Dostarczają energii.

            3. Wzmacniają odporność.

            4. Są niskokaloryczne.

            5. Odkwaszają organizm.

            6. Regulują pracę przewodu pokarmowego.

            7. Zawierają przeciwutleniacze.

             

            Zachęcamy wszystkich do jedzenia warzyw i owoców!

            AP

          • Czas sercem mierzony…

          • 19.09.2023

            19 września 2023 r., o godzinie 12:00 w Szkole Podstawowej w Tarzymiechach odbyło się spotkanie Absolwentów, którzy równo 60 lat temu, w roku szkolnym 1962- 1963 ukończyli Szkołę Podstawową w Tarzymiechach.

            Spotkanie odbyło się z inicjatywy jednej z absolwentek, Pani Marii Boratyn Laudańskiej, która w swojej prezentacji wróciła wspomnieniami do czasu spędzonego w szkolnej ławce, opowiadając przy tym uczniom, jak wyglądała nauka w poprzednim stuleciu.  Swoją obecnością uroczystość uświetnił przedstawiciel organu prowadzącego szkołę,  pan Jerzy Lewczuk- Burmistrz Miasta i Gminy Izbica. W zjeździe wzięli również udział zaproszeni Goście, starsi i młodsi Koledzy i Koleżanki naszych Szanownych Absolwentów.

                        Jubileusz skłonił społeczność szkolną do odbycia podróży w czasie, dokonania retrospekcji, konfrontacji młodzieńczych marzeń z rzeczywistością, przywołał wspomnienia, wywołał przeszłość.

            Marcel Proust pisał, że przeszłość jest zamknięta w miejscach i przedmiotach, a gdy znajdziemy się tam, gdy je odnajdziemy – oswobodzone wspomnienia zwyciężają czas i wracają, aby żyć z nami.

            Czymże bowiem jest pamięć, jeśli nie powrotem w czasie… Niezwykłym wehikułem, który pozwala nam odbyć podróż ku temu, co minione … Zadziwiające jest, że im dalej jesteśmy od tego, co przeżywaliśmy, tym silniej za tym tęsknimy.

             Szkolny dzwonek, pierwsza, a może ostatnia ławka, sukcesy, porażki, czyjś uśmiech, ciepło dłoni…

            Pozwoliliśmy sobie ożywić wspomnienia. Drodzy Absolwenci, Szanowni Goście, społeczności szkolna, zebrana w sali gimnastycznej szkoły wysłuchali fragmentu Kroniki Szkoły Podstawowej w Tarzymiechach, opisującego życie w roku szkolnym 1962- 1963., który to fragment publikujemy poniżej:

             

            „Rok szkolny rozpoczęto w dniu trzeciego września 1962 roku o godzinie 9:00 na placu szkolnym, gdzie młodzież szkolna wysłuchała podniosłego przemówienia kierownika szkoły obywatela Jana Kamińskiego. Kierownik zaapelował do młodzieży aby od pierwszego dnia nauki zabrała się chętnie do pracy i systematycznie odrabiała lekcje nie opuszczając dni szkolnych, gdyż tylko takie nauki dają dobre wyniki w nauczaniu. Przed młodzieżą drzwi wszystkich szkół stoją otwarte- byleby chciała się uczyć a będzie mogła w przyszłości zająć odpowiednie stanowiska w służbie dla dobra Rzeczypospolitej.

            Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego rozpoczęto hymnem państwowym „Jeszcze Polska nie zginęła”. Na program uroczystości złożyły się: wiersze okolicznościowe, zabawy na boisku szkolnym oraz śpiewy. Uroczystość zakończono Międzynarodówką. Na zakończenie podano podział godzin poszczególnym klasom i która klasa gdzie ma przyjść.

            Podział pracy grona nauczycielskiego został ustanowiony na konferencji w dniu pierwszym września 1962 roku i tak: obywatel Jan Kamiński obejmuje wychowawstwo w klasie szóstej i naucza matematyki w klasach V, VI, VII- 17 godzin, języka rosyjskiego w klasie V, VI, VII- 9 godzin i godziny wychowawczej w klasie VII- jedna godzina, razem tygodniowo 27 godzin i obejmuje opiekuństwo nad PZU.

            Obywatelka Kopnicka Henryka obejmuje wychowawstwo w klasie pierwszej gdzie naucza wszystkich przedmiotów w liczbie 17 godzin, geografii w kl. V, VI, VII- 7 godzin, biologii w klasie V- 2 godziny, wychowania fizycznego w klasie drugiej i trzeciej- 2 godziny, prace ręczne w kl. V, VI, VII- 2 godziny- razem tygodniowo 30 godzin i obejmuje opiekuństwo S. F. O. S oraz prowadzi bibliotekę szkolną.

            Obywatelka Jaremek Wanda obejmuje wychowawstwo w klasie II, gdzie naucza 19 godzin: biologia w klasie VI- 2 godziny, geografia w kl. IV- 2 godziny, prace ręczne w klasach II, III, IV, V- 4 godziny, język polski w kl. VI i VII- 12 godzin- razem tygodniowo 33 godziny i obejmuje opiekuństwo nad SKO.

            Obywatel Szadurski Stanisław obejmuje wychowawstwo w klasie IV, gdzie naucza 17 godzin i wychowawstwo w klasie VII, naucza fizyki w kl. VI i VII- 6 godzin, chemii w kl. VII- 2 godziny, śpiewu w kasach: II, III, IV, V, VI, VII- 3 godziny, wychowania fizycznego w klasach V- VII z chłopcami- 2 godziny, biologii w kl. VII- 2 godziny, godziny wychowawczej w kl. VII- 1 godzina, razem tygodniowo 33 godziny i obejmuje opiekuństwo nad ZHP oraz PCK.

            Obywatelka Mrozek Stefania obejmuje wychowawstwo w kl. III- gdzie naucza 15 godzin i wychowawstwo w kl. V, naucza historii w klasach V, VI, VII- 6 godzin, rysunków w klasach: IV, V, VI, VII- 2 godziny, razem tygodniowo 33 godziny i obejmuje opiekuństwo nad Spółdzielnią Uczniowską.

            Od 9 stycznia 1963 roku przyszedł obywatel Marian Bielecki i objął wszystkie przedmioty, jakie miał obywatel Szadurski Stanisław, który odszedł do Domu dziecka. Dnia 24 lutego 1963 roku odwiedzili naszych harcerzy harcerze z Tarnogóry w liczbie 22 osób z opiekunką Mazurkówną, gdzie odbyły się występy. Poza tym odbyła się zabawa na której orkiestra przygrywała, gdzie przy wspólnej herbatce czas miłe upłynął.

            Na 25 uczniów w szkole pozostało na drugi rok w tej samej klasie 4 uczniów, do szkól średnich w tym roku dostało się 9 uczniów, co świadczy o dobrym wyniku nauczania.

            Komitet Rodzicielski w tym roku szkolnym przy współdziałaniu grona nauczycielskiego odegrał scenkę pod tytułem „Awantura o igłę”- czym powiększył kasę Komitetu.

            Na terenie szkoły w obecnym roku szkolnym odbyło się 6 posiedzeń Rady Pedagogicznej gdzie były omawiane sprawy dydaktyczne, wychowawcze, zatem podniesienia wyników nauczania i wychowania.

            Na terenie szkoły odbyły się 4 zebrania rodzicielskie, gdzie omawiano sprawy z wyników nauczania i wychowania oaz został wybrany nowy Komitet Nauczycielski, który chętnie współpracuje ze szkołą.

            Na terenie szkoły były dwa wypadki, gdzie PZU wypłaciło należności poszkodowanym. Szkoła w czasie roku szkolnego urządziła szereg imprez, takich jak: choinka, obchody rewolucji październikowej, Święto Dziecka i tym podobne, na których oprócz dziatwy szkolnej wzięła udział ludność miejscowa.

            Komitet Rodzicielski urządził Święto Nauczyciela- dając dowód wdzięczności za pracę poniesioną około dziatwy szkolnej. Była skarga na obywatelkę Mrozkową Stefanię, całkiem bezpodstawna, którą wniósł obywatel Filip Świstowski, którego miejscowe społeczeństwo potępiło, jako warchoła i szkodnika społecznego.

            Poza tym małym incydentem atmosfera szkoły dość dobrze się ułożyła z miejscowym społeczeństwem.

            Zgodnie z zarządzeniem Milicji Obywatelskiej rok szkolny dla klasy VII zakończono w dniu 26 czerwca 1963 roku a pozostałych klas w dniu 29 czerwca 1963 roku.

            Na zakończenie złożyły się: przemówienie kierownika szkoły, na część artystyczną śpiewy, wiersze, tańce i tym podobne. Po części artystycznej zostały rozdane świadectwa szkolne. Dnia 30 czerwca Komitet Rodzicielski urządził zabawę dla dorosłych na której w godzinach od 15:00 do 20:00- dziatwa szkolna miała potańcówkę. Tak został zakończony rok szkolny.”

             

             

            W ciągu 60 lat czas zmieniał naszą szkołę, nadając jej kształt zgodny z jego duchem: powstał nowy budynek, klasy zmieniły się w specjalistyczne pracownie, liczydła zastąpiły komputery, tablicę i kredę – rzutnik multimedialny i telewizor, a podręczniki – Internet.

            My- społeczność Szkoły Podstawowej w Tarzymiechach pragnęliśmy dziś dać wszystkim naszym Absolwentom – radość z odzyskanego czasu… Chętnie wsłuchaliśmy się w ich wspomnienia, by zatrzymały się one w naszych serach i umysłach… Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie…

             

            Absolwenci

            Szkoły Podstawowej

            w Tarzymiechach

            Rocznik 1962/1963

             

            1. Danielak Stanisław Jerzy
            2. Danielak Irena Teresa
            3. Garbal Marianna
            4. Garbal Mieczysław
            5. Hałas Genowefa
            6. Hałas Barbara
            7. Janda Zygmunt
            8. Mazurek Krystyna
            9. Mazurek Janusz
            10. Mazurek Zofia
            11. Mazurek Czesław Witold
            12. Nizioł Tadeusz
            13. Nizioł Teodora Jadwiga
            14. Nizioł Zygmunt
            15. Paradowski Stanisław
            16. Rybak Lucyna
            17. Szumigaj Jadwiga Teresa
            18. Szumigaj Maria
            19. Śliwa Czesław Józef
            20. Smyk Eugeniusz
            21. Toczek Stanisław
            22. Wójcik Jan Stanisław
            23. Wojtaś Czesława
            24. Boratyn Maria
            25. Szajner Krzysztof
            26. Staszak Lucyna
            27. Głąb Augustyn

            AK

          • Spotkanie profilaktyczne w Szkole Podstawowej w Tarzymiechach

          • 18.09.2023

            W poniedziałek 18 września 2023 r., uczniowie klas IV- VI oraz kl. VIII wraz z opiekunami wzięli udział w koncercie profilaktycznym „POWIEDZ NIE” Wiesława „Blachy” Błażkiewicza, który odbył się w sali gimnastycznej naszej szkoły.

            Wiesław „Blacha” Błażkiewicz przedstawił uczniom świadectwo swojego życia. Losu człowieka, który mając 33 lata sięgnął dna. Człowieka, który, jak opowiadał nasz Bohater dwukrotnie pokonał śmierć. Udało mu się podnieść z kryzysu bezdomności, niepełnosprawności, wyrwać z nałogów oraz stanąć wśród młodych ludzi po to, by ich przestrzec, nauczyć mówić – NIE!

            NIE używkom!

            NIE substancjom chemicznym!

            NIE ciągłemu życiu w sieci!

            Podczas występu pan Błażkiewicz przypomniał młodzieży do czego prowadzi picie alkoholu, palenie papierosów, branie narkotyków i stosowanie dopalaczy. Swoje słowa opierał na konkretnych przykładach z własnego życia oraz życia swoich znajomych.

            Uświadomił on również młodemu pokoleniu, jak ważne jest rozpoznawanie i nazywanie swoich emocji a przede wszystkim radzenie sobie z nimi. Podkreślił, że nie należy ulegać negatywnym wpływom innych osób ale trzeba odkrywać samego siebie i swoje talenty.

            Perkusista opowiadał również o pokonaniu choroby nowotworowej wskazując, jak ważne w życiu są pozytywne uczucia. Zachęcał młodych ludzi, aby odkrywali i pielęgnowali w sobie talenty.

            Historię swojego życia muzyk przedstawił na tle muzyki wykonywanej na ukochanych instrumentach perkusyjnych. Pan Wiesław jest wirtuozem perkusji, który od lat gra w zespołach punkowych i rockowych. Łatwość nawiązywania kontaktów z młodzieżą spowodowała, że uczniowie weszli w dialog z gościem, który zaprosił ich do wspólnego koncertowania.

            Miejmy nadzieję, że takie prelekcje przyczynią się do podejmowania trafnych życiowych wyborów, bez nałogów i uzależnień.

                                                                                                                                  AK

          • Sprzątanie świata łączy ludzi

          • 15.09.2023

                 15 września 2023 r. wzięliśmy udział w międzynarodowej Akcji „Sprzątania Świata”. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uporządkowali najbliższe otoczenie szkoły. Dzięki ich wielkiemu zaangażowaniu  nazbierano wiele worków pełnych odpadów.

                 Hasłem przewodnim tegorocznej 30. Akcji było „Sprzątanie świata łączy ludzi”, które w pełni oddaje społeczną istotę tego międzynarodowego święta ekologii. Zadaniem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.

                  Cieszymy się, że mogliśmy pomóc Naszej Planecie!

             

            AP

          • Pogadanka z policjantem

          • 11.09.2023

                11 września  2023 r. pan  policjant przeprowadził pogadankę z uczniami kl. I - VIII. Tematem spotkania było "Bezpieczeństwo uczniów w szkole oraz podczas drogi do szkoły".

             

            AP

          • Wspólnie czytamy Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej - dwunasta odsłona Narodowego Czytania.

          • 11.09.2023

            09 września 2023r., W warszawskim Ogrodzie Saskim z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy i jego Małżonki Agaty Kornhauser–Dudy czytano dzieło 12. edycji akcji Narodowe Czytanie  – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Wspólna lektura odbywa się w tysiącach miejsc w Polsce i na świecie.

            Akcja pod nazwą  Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana zgłębianiem  „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.  Głównym celem projektu jest zachęcanie młodzieży do ,,sięgania” po nasz literacki dorobek  największych, narodowych dzieł.

            Społeczność Szkoły Podstawowej w Tarzymiechach, wzorem lat ubiegłych, również uczestniczyła w corocznej ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania,  promującej czytelnictwo.

            11 września 2023r.,  - zgromadzeni w Szkole Podstawowej w Tarzymiechach uczniowie oraz nauczyciele  wysłuchali pięknego czytania  fragmentów  „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Młodzież z klas V i VIII przybliżyła również biografię autorki oraz jej twórczość.

            Miło nam poinformować, że lekturą Narodowego Czytania w 2024 roku będzie "Kordian" Juliusza Słowackiego.

             

            AK

          • Witaj, szkoło!

          • 4.09.2023

                4 września 2023 r. rozpoczęliśmy kolejny rok nauki. O godz. 9.00 odbyła się msza św. w Kaplicy w Tarzymiechach. Następnie w szkole odbył się uroczysty apel inaugurujący nowy rok szkolny 2023/2024. Swoją obecnością zaszczyciły nas  zaproszeni goście: Pani Aneta Kister - Kiełb Dyrektor SOO w Izbicy oraz Pani Małgorzata Łagoda  Przewodnicząca Rady Rodziców SP w Tarzymiechach.

                Wszystkim Uczniom życzymy wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy. Niech ten rok szkolny będzie dla Was nie tylko wspaniałą edukacyjną przygodą, ale także niezapomnianym czasem spędzonym w gronie rówieśników.

            AP

          • Ogłoszenie

          • 3.09.2023

            4 września 2023 r. odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024:

            godz. 9.00 -  Msza św. w Kaplicy

            godz. 10.00 - Apel inaugurujący rok szkolny w sali gimnastycznej