• Żegnaj szkoło!

          • 24.06.2022

                24 czerwca 2022 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022, poprzedzone  mszą świętą w tutejszej Kaplicy. Dyrektor szkoły, Pani Małgorzata Poniedziałek powitała wszystkich zgromadzonych, a szczególnie przybyłych gości. Swoją obecności zaszczyciły nas: Pani Patrycja Janeczek - Zastępca Skarbnika Urzędu Miasta i Gminy Izbica oraz Pani Małgorzata Łagoda - Przewodnicząca Rady Rodziców oraz Radna Rady Miejskiej. Pani dyrektor w swoim przemówieniu podsumowała mijający rok szkolny, a następnie przeszła do najprzyjemniejszego momentu uroczystości. Pani Małgorzata Poniedziałek wręczyła uczniom nagrody książkowe i dyplomy za wysokie wyniki w nauce oraz za 100% frekwencję w całym roku szkolnym. Listy Gratulacyjne Dyrektora Szkoły Podstawowej w Tarzymiechach otrzymali rodzice uczniów wyróżniających się pod względem nauki i zachowania.

                 Pani Patrycja Janeczek wręczyła Stypendium  Burmistrza Miasta i   Gminy Izbica Karolinie Waszak (kl. IV)  oraz Listy Gratulacyjne Burmistrza Miasta i  Gminy  Izbica rodzicom uczniów, których średnia ocen przekroczyła 4,75.

                Pani Małgorzata Łagoda wręczyła Stypendium Radnej Miejskiej i Przewodniczącej Rady Rodziców SP w Tarzymiechach  Kamili Czochrowskiej (kl. IV) i Michałowi Wójcikowi (kl. IV).

                 Pani Renata Nizioł opiekun Szkolnego Koła Caritas wręczyła dyplomy oraz nagrody rzeczowe uczniom, którzy aktywnie działają na rzecz osób potrzebujących. Nagrody otrzymali: Norbert Danielak (kl. VIII), Damian Nizioł (kl. VIII), Patrycja Hałas (kl. VIII), Sandra Nizioł (kl. VIII), Oliwia Nizioł (kl. VIII), Paweł Hałas (kl. VII), Damian Nizioł (kl. VI), Amelia Olech (kl. VI), Kamila Czochrowska (kl.IV), Michał Wójcik (kl. IV).

            NAGRODZONYM GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW! POZOSTAŁYCH ZACHĘCAMY DO NAUKI!

            Zdjęcia uczniów wyróżnionych znajdują się w albumie fotograficznym! Zapraszamy na fotorelację!

               Po wręczeniu nagród uczniowie kl. VIII i kl. VII  zaprezentowali krótki program artystyczny.

            Wszystkim ósmoklasistom gratulujemy ukończenia szkoły i życzymy wielu sukcesów.

            Mamy nadzieję, że będziecie wracać myślami do lat szkolnych, do naszych wspólnie spędzonych chwil.

            AP

             

             

          • Wycieczka szkolna do Warszawy

          • 15.06.2022

                15 czerwca 2022 r. uczniowie SP w Tarzymiechach oraz SP w Izbicy wybrali się  wspólnie z opiekunami na jednodniową wycieczkę edukacyjną do Warszawy.

                Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od Stadionu Narodowego. Wśród uczestników wycieczki byli oczywiście wierni kibice naszej reprezentacji. Dużym przeżyciem dla nich był pobyt na trybunach z punktem panoramicznym i widokiem na płytę boiska.  Zobaczyliśmy, w jaki sposób przygotowywana jest płyta boiska na mecz a także dowiedzieliśmy się, co później dzieje się z murawą.

                Następnie udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobiły wnętrza Pałacu na Wyspie. Mieliśmy możliwość zobaczenia jednego z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Rembrandta - "Jeździec polski" (oczywiście po przejściu przez specjalne bramki i w obecności czujnego wzroku panów chroniących obraz). Widzieliśmy również Pałac Myśliwiecki, Podchorążówkę, Teatr na Wyspie z półkolistą widownią i sceną położoną na sztucznej wyspie z rzędem kamiennych rzeźb przedstawiających sławnych autorów dramatycznych.

                Kolejnym miejscem naszej wycieczki był Pałac Kultury i Nauki. Wszyscy wjechaliśmy na XXX piętro pałacu (pomimo lęku wysokości), gdzie z tarasu widokowego podziwialiśmy imponującą panoramę miasta.

                Spacerując po Starym Mieście byliśmy na Placu Piłsudskiego i zobaczyliśmy Grób Nieznanego Żołnierza. Idąc dalej widzieliśmy Pałac Prezydencki w Warszawie, który jest obecnie Siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na Placu Zamkowym z kolumną Zygmunta III Wazy zatrzymaliśmy się trochę dłużej. Obejrzeliśmy Zamek Królewski – rezydencję królów polskich, książąt mazowieckich, Senatu II RP, który został całkowicie odbudowany po zniszczeniach II wojny.

                Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Wilanowie. Znajduje się tam przepiękny barokowy pałac króla Jana III Sobieskiego. Władca mieszkał w nim razem ze swoją ukochaną żoną Marysieńką. Co ciekawe, królowa Maria Kazimiera była wcześniej żoną Jana Sobiepana Zamoyskiego i dopiero po jego śmierci została żoną króla.

               Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i zrobiliśmy dużo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia i oszołomienia natłokiem wrażeń wszyscy zadowoleni wróciliśmy do domów.  Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz odwiedzimy to wspaniałe miasto, bo „Jeśli przygoda to tylko w Warszawie”…

            AP

          • Nasi uczniowie najlepsi w XIX powiatowym konkursie „Legendy ziemi krasnostawskiej”

          • 14.06.2022

            14 czerwca w Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie odbyło się podsumowanie XIX edycji  konkursu ,,Legendy ziemi krasnostawskiej”.

            Nasi uczniowie zdobyli czołowe czyli I miejsca:

            - Kamila Czochrowska – kl. IV – w kategorii praca literacka za napisanie legendy pt. „Historia miejscowości Tarzymiechy”,

            - Michał Wójcik – kl. IV- w kategorii praca plastyczna, za wykonanie rysunku pt.  „Legenda o Białej Damie z zamku w Krupem”.

            Gratulujemy zwycięzcom i cieszymy się z Ich sukcesów, a poniżej prezentujemy pracę literacką Kamili, zapraszając Wszystkich do lektury!

             Link do strony http://www.pbpkrasnystaw.pl/?p=8719

            MBl.

            ,,Historia miejscowości Tarzymiechy”

                Na dawnej ziemi chełmskiej i bełskiej, po prawej stronie rzeki Wieprz, leży wieś Tarzymiechy. Najstarsza wiadomość o miejscowości pochodzi z 1419 roku. Niegdyś przebiegały tędy szlaki handlowe wiodące z Lublina na Wołyń i z Chełma do Bełza.

                Historia nie oszczędzała tej miejscowości. Bliskość twierdzy obronnej w Zamościu, wojny kozackie i szwedzkie sprawiły, że życie ludzi było tutaj bardzo ciężkie. Wojska pustoszyły wsie, niszczyły i tak już niewielkie uprawy, i gospodarstwa.

                Wiele lat temu, to właśnie tutaj, na niewielkim wzniesieniu, tuż obok rzeki Wieprz, stał okazały dwór należący do szlacheckiego rodu Tarzymieskich. Jan i jego żona Anna robili wszystko, aby ulżyć ludziom: chłopom, kmieciom, komornikom i zagrodnikom.  Folwark Tarzymiechy posiadał piękne budynki zbudowane z palonej cegły. Pałac otoczony był parkiem z drzewami owocowymi. Nieopodal stał spichlerz, stodoła, owczarnia. Obok czworaki dla służby wraz z piwnicami do przechowywania warzyw i ziemniaków, cegielnia, olejarni  i mleczarnia. W pobliżu zabudowań pałacowych, w dolinie Wieprza zbudowano młyn wodny.

                Życie toczyło się leniwie, chłopi ciężko pracowali, choć nie było łatwo, bo i ziemie piaszczyste, i gliniane, a teren podmokły.

                Lata mijały. Jan bardzo pragnął dziedzica, ale doczekał się trzech córek. Stał się przez to zgorzkniały i okrutny. Zaczął wędrować po zabawach, a to kosztowało, więc potrzebował pieniędzy i wyciskał je od chłopów. Często nie wiedział, co dzieje się u niego w gospodarstwie, a to bez ręki pana podupadało. Żona próbowała przemówić mu do rozsądku, ale niewiele to pomagało. Wrzeszczał, bił i pastwił się nad ludźmi i zwierzętami. Ciężkie stało się z nim życie…

                W takich chwilach Anna chodziła nad Wieprz. W okolicy młyna siadała w zaroślach                    i wszystkie swoje smutki, i problemy przekazywała rzece. Wiele łez wpadło do wody, wiele żalów popłynęło… Wracała do dworu i z nowymi siłami próbowała ratować, co jeszcze pozostało. Na męża nie mogła liczyć…

                Córki dorastały, ale Jan jakby ich nie zauważał. Potrzebował dziedzica, na nie nie zwracał uwagi.  Były one oparciem dla matki, która zaczęła podupadać na zdrowiu. Nadal jednak chodziła do młyna i tam szukała sił i ratunku.

                Pewnej nocy miała niezwykły sen. Ujrzała kobietę całą w bieli, w wianku na głowie, która kazała jej następnego wieczora zabrać córki i udać się w miejsce, gdzie często chodziła. Dodała, że dobroć i serdeczność zostaną nagrodzone. Nazajutrz, nie bacząc na srogą minę męża i jego wściekłe spojrzenie, ubrała córki i udała się nad rzekę. Nie czekały długo. Na brzegu pojawiła się kobieta ze snu. Panna Wodna oznajmiła, że nie może już patrzeć na niedolę mieszkańców Tarzymiech, chce im pomóc poprzez dary, które otrzymają córki Anny. Z każdą z nich porozmawiała, każdą chwyciła za ręce, każdą uściskała. Następnie kobiety wróciły do dworu.

                Od tej pory wieczorami córki wymykały się z domu - każda w inną stronę. Spotykały się z poddanymi i uczyły ich: jedna uprawy ziół i leczenia nimi, druga pokazywała, jak należy dbać o zwierzęta, trzecia uczyła jak z niewielu produktów ,,wyczarować” wspaniałe dania, jak obdarować innych.

                Niedługo trwało już małżeństwo Anny i Jana. Po kilku latach hulaszczego życia Jan zmarł. A tymczasem Tarzymiechy rozkwitały. Wspaniale córki dbały o mieszkańców. Często chodziły też nad rzekę i dziękowały Pannie Wodnej za dary, jakimi je obdarowała.

                Po kilku latach dzierżawca folwarku w Wirkowicach postanowił założyć staw w pobliżu pałacu. Kazał więc przekopać nowe koryto rzeczne doprowadzające wodę do stawu, ale wiosenne roztopy i wylewy wyżłobiły sobie nowe łożysko bliżej Wirkowic. Woda przestała płynąć i poruszać młyn w Tarzymiechach.

                Wtedy też zniknęła Panna Wodna. Tradycje przez nią przekazane kultywowane są do dziś: Tarzymiechy Pierwsze słyną z uprawy ziół: mniszka lekarskiego, arcydzięgla, kozłka czy prawoślazu. Tarzymiechy Drugie wspaniale zajmują się zwierzętami: jest tu stadnina koni, a inni gospodarze hodują zwierzęta. Tarzymiechy Trzecie to wspaniałe gospodynie, odnoszące sukcesy w powiecie, województwie i kraju…

            A ja?

            Ja często chodzę do starego koryta rzeki. Wpatruję się w taflę małego jeziorka, które tam się znajduje i wypatruję. Może kiedyś i mi Panna Wodna się pokaże…

             

            Kamila Czochrowska

             

          • Hazard? Nie daj się wciągnąć!

          • 13.06.2022

                13 czerwca 2022 r. uczniowie kl.VII - VIII wzieli udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Hazard? Nie daj się wciągnąć!.". Tego dnia przedstawicielka Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadziła pogadankę, której celem było uświadomienie uczniom,  że:

            • hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie,
            • osoby uzależnione podkreślają korzyści z hazardu i koncentrują się na możliwościach wygranych oraz pieniądzach. 

            Akcja edukacyjna KAS organizowana jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

            AP

          • Wycieczka do Krainy Rumianku

          • 10.06.2022

                  W dniu 9 czerwca 2022 r. oddział przedszkolny i uczniowie klas I-III uczestniczyli w jednodniowej  wycieczce do Ośrodka Edukacji Regionalnej „Kraina Rumianku” w  Hołownie. Cel podróży już od pierwszego wejrzenia niesamowicie wszystkich zaskoczył i zauroczył. W niewielkiej wiosce znajdują się malownicze budynki, anielska aura i mnóstwo zieleni. Na miejscu dzieci wzięły udział w warsztatach „Słodkie kukiełki” i „Mydełka glicerynowe”. Poznały  tradycyjne sposoby uprawy zboża i jego przechowywania, rodzaje pieczywa i tajemnice przygotowywania zakwasu.  Wielką atrakcją było młócenie cepem, czyszczenie ziarna, mielenie zboża   w ręcznych żarnach, przygotowywanie ciasta na drożdżowe bułeczki, które wypiekały w piecu chlebowym. Następnie przygotowały kolorowe i pachnące mydełka glicerynowe. Każdy mógł wybrać zapach i kolor. Uczniowie poznali historię mydła oraz dowiedzieli się czym myto się dawniej. Kraina Rumianku to cudowne, godne polecenia miejsce.

            AB

          • Dzień Dziecka

          • 7.06.2022

            Dzień Dziecka

            Dzień 7 czerwca był dla naszych uczniów pełen niespodzianek. Tego dnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka. Zamiast lekcji nasi milusińscy (mali i więksi) mogli do woli szaleć na dmuchanej zjeżdżalni lub w basenie wypełnionym piłeczkami.

            Oprócz tego chętni uczniowie podjęli rywalizację sportową. Do  wyboru było siedem konkurencji zwinnościowych. Oto poszczególne zadania ruchowe: rzut kaloszem, toczenie opony, slalom na szczudłach, bieg w worku, skoki na skakance, strzały chybił-trafił, rzut do kołyszącego się wiadra. Przy wykonywaniu   niektórych zadań było dużo śmiechu. Zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami i brawami.

            Rodzice zadbali również o to, by ich pociechy nie były głodne. Kiełbaski z grilla oraz lody pozwoliły nabrać siły do dalszej zabawy. 

            DW