W dn.12 - 14 czerwca 2023 r. uczniowie z klas IV-VIII wraz z opiekunami wzięli udział w trzydniowej wycieczce szkolnej do Krakowa, Wieliczki i Zakopanego w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”.
Pierwszego dnia po pięciogodzinnej podróży dotarliśmy do Krakowa. Wraz z panią przewodnik przeszliśmy Traktem Królewskim, najsłynniejsza i najczęściej uczęszczaną trasą turystyczną Krakowa. Zobaczyliśmy Historyczny Zespół Miejski: Wzgórze Wawelskie: Zamek Królewski, Plac Zamkowy, Smoczą Jamę, Kościół Mariacki, Stare Miasto, Sukiennice, Wawel, Katedrę z licznymi sarkofagami i pomnikami nagrobnymi królów polskich, Kryptę św. Leonarda, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie, Pomnik Adama Mickiewicza.
Kolejnym punktem wycieczki była Wieliczka. Najpierw byliśmy w Tężni, w której chwilę odpoczęliśmy i zaczerpnęliśmy zdrowotnego powietrza. A to wszystko za sprawą leczniczej solnej mgiełki powstałej w wyniku spływających po ściankach tężni kropli wody. Weszliśmy również na ośmiokątną wieżę widokową tężni. Następnie zwiedzaliśmy zabytkową, czynną od średniowiecza - Kopalnię Soli w Wieliczce, wpisaną na listę UNESCO. Jeśli chcielibyśmy przejść wszystkie chodniki i wyrobiska kopalni, to musielibyśmy pokonać prawie 300 km na 9 poziomach. Nasza wycieczka pokonała ok. dwukilometrową trasę. Zobaczymy unikalne komory z zachowanymi śladami prac eksploatacyjnych z kolekcją maszyn i urządzeń górniczych, zachwycające jeziora solankowe oraz komory solne. Najpiękniejszą z komór kopalni jest Kaplica św. Kingi
z niepowtarzalnymi rzeźbami i płaskorzeźbami solnymi.
Drugiego dnia wyruszyliśmy na wędrówkę po górach. Pokonaliśmy szlak nad Morskie Oko. Po wejściu do Tatrzańskiego Parku Narodowego poruszaliśmy się w otoczeniu drzew. Najpierw usłyszeliśmy huk spadającej wody, potem zobaczyliśmy opadające w dół kaskady Potoku Roztoki, czyli Wodogrzmoty Mickiewicza. Wędrując w górę podziwialiśmy w towarzystwie przewodnika zmieniające się piętra roślinne oraz przepiękne widoki górskich szczytów.
Po kilku godzinach wędrówki dotarliśmy do Morskiego Oka i Schroniska PTTK im. Stanisława Staszica. Morskie Oko to największe (ok. 35 ha) i jedno z najbardziej znanych jezior tatrzańskich. Położone jest w górnych partiach Doliny Rybiego Potoku stanowiącej część walnej Doliny Białki. Nad Morskim Okiem chwilę odpoczęliśmy i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zejście z góry zajęło nam zdecydowanie mniej czasu niż wejście.
Kolejnym punktem wycieczki była Bachledówka – wzniesienie położone ok. 947 m n.p.m. na Pogórzu Gubałowskim. Ze wszystkich stron rozciągały się niepowtarzalne widoki górskich krajobrazów. Miejsce to na Podhalu znane jest szczególnie z uwagi na pobyty wakacyjne Prymasa Tysiąclecia, a także ks. Kardynała Karola Wojtyły. Na wzniesieniu znajduje się Kościół Ojców Paulinów pw. Matki Bożej Jasnogórskiej, w którym ślub brali m.in. Kamil Stoch czy Dawid Kubacki.
Trzeciego dnia pojechaliśmy do Zakopanego. Najpierw zobaczyliśmy skocznię narciarską - Wielką Krokiew. Później udaliśmy się na Krupówki - najsłynniejszy ponad kilometrowy deptak w Polsce i najbardziej reprezentacyjną ulicę w Zakopanem. Wzdłuż ulicy widzieliśmy Neoromański kościół parafialny pw. Świętej Rodziny na Krupówkach, Dworzec Tatrzański, Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz wiele sklepów i restauracji. Patrząc na jej gwar trudno uwierzyć, że dawniej była wąską ścieżką prowadzącą wśród łąk i młaków, czyli bagien. Oczywiście wszyscy zrobiliśmy zakupy na góralskim targu.
Będąc na miejscu zwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem - cenny zabytek architektury w stylu zakopiańskim, zbudowany w latach 1913-1922 według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. W gmachu muzeum podziwialiśmy wystawy: historyczną, etnograficzną i przyrodniczą, ukazujące historię regionu oraz bogactwo kultury i przyrody Tatr oraz Podhala.
Kolejnym punktem wycieczki był wjazd kolejką szynową na Gubałówkę (1120 m. n. p. m.), skąd podziwialiśmy przepiękną panoramę Tatr oraz Zakopanego - zimowej stolicy Polski. Później pokonaliśmy dwukilometrową trasę wiodącą na Butorowy Wierch, gdzie zjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym do dolnej stacji. Niestety podczas zjazdu zaczął padać deszcz, który trochę przemoczył nasze ubrania. Przebraliśmy się w naszym punkcie noclegowo-żywieniowym w pensjonacie Jędruś w Poroninie. Po zmianie odzieży i zjedzeniu obiadu wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do Tarzymiechów wróciliśmy ok. godz. 22.00.
Wycieczka była bardzo udana! Dopisała nam zarówno pogoda, jak i humory. Umożliwiła uczniom naszej szkoły poznawanie piękna Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Wpłynęła na integrację uczniów. Uczyła samodzielności oraz zachowania się w różnych sytuacjach. Na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników!
AP