19 września 2023 r., o godzinie 12:00 w Szkole Podstawowej w Tarzymiechach odbyło się spotkanie Absolwentów, którzy równo 60 lat temu, w roku szkolnym 1962- 1963 ukończyli Szkołę Podstawową w Tarzymiechach.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy jednej z absolwentek, Pani Marii Boratyn Laudańskiej, która w swojej prezentacji wróciła wspomnieniami do czasu spędzonego w szkolnej ławce, opowiadając przy tym uczniom, jak wyglądała nauka w poprzednim stuleciu. Swoją obecnością uroczystość uświetnił przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, pan Jerzy Lewczuk- Burmistrz Miasta i Gminy Izbica. W zjeździe wzięli również udział zaproszeni Goście, starsi i młodsi Koledzy i Koleżanki naszych Szanownych Absolwentów.
Jubileusz skłonił społeczność szkolną do odbycia podróży w czasie, dokonania retrospekcji, konfrontacji młodzieńczych marzeń z rzeczywistością, przywołał wspomnienia, wywołał przeszłość.
Marcel Proust pisał, że przeszłość jest zamknięta w miejscach i przedmiotach, a gdy znajdziemy się tam, gdy je odnajdziemy – oswobodzone wspomnienia zwyciężają czas i wracają, aby żyć z nami.
Czymże bowiem jest pamięć, jeśli nie powrotem w czasie… Niezwykłym wehikułem, który pozwala nam odbyć podróż ku temu, co minione … Zadziwiające jest, że im dalej jesteśmy od tego, co przeżywaliśmy, tym silniej za tym tęsknimy.
Szkolny dzwonek, pierwsza, a może ostatnia ławka, sukcesy, porażki, czyjś uśmiech, ciepło dłoni…
Pozwoliliśmy sobie ożywić wspomnienia. Drodzy Absolwenci, Szanowni Goście, społeczności szkolna, zebrana w sali gimnastycznej szkoły wysłuchali fragmentu Kroniki Szkoły Podstawowej w Tarzymiechach, opisującego życie w roku szkolnym 1962- 1963., który to fragment publikujemy poniżej:
„Rok szkolny rozpoczęto w dniu trzeciego września 1962 roku o godzinie 9:00 na placu szkolnym, gdzie młodzież szkolna wysłuchała podniosłego przemówienia kierownika szkoły obywatela Jana Kamińskiego. Kierownik zaapelował do młodzieży aby od pierwszego dnia nauki zabrała się chętnie do pracy i systematycznie odrabiała lekcje nie opuszczając dni szkolnych, gdyż tylko takie nauki dają dobre wyniki w nauczaniu. Przed młodzieżą drzwi wszystkich szkół stoją otwarte- byleby chciała się uczyć a będzie mogła w przyszłości zająć odpowiednie stanowiska w służbie dla dobra Rzeczypospolitej.
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego rozpoczęto hymnem państwowym „Jeszcze Polska nie zginęła”. Na program uroczystości złożyły się: wiersze okolicznościowe, zabawy na boisku szkolnym oraz śpiewy. Uroczystość zakończono Międzynarodówką. Na zakończenie podano podział godzin poszczególnym klasom i która klasa gdzie ma przyjść.
Podział pracy grona nauczycielskiego został ustanowiony na konferencji w dniu pierwszym września 1962 roku i tak: obywatel Jan Kamiński obejmuje wychowawstwo w klasie szóstej i naucza matematyki w klasach V, VI, VII- 17 godzin, języka rosyjskiego w klasie V, VI, VII- 9 godzin i godziny wychowawczej w klasie VII- jedna godzina, razem tygodniowo 27 godzin i obejmuje opiekuństwo nad PZU.
Obywatelka Kopnicka Henryka obejmuje wychowawstwo w klasie pierwszej gdzie naucza wszystkich przedmiotów w liczbie 17 godzin, geografii w kl. V, VI, VII- 7 godzin, biologii w klasie V- 2 godziny, wychowania fizycznego w klasie drugiej i trzeciej- 2 godziny, prace ręczne w kl. V, VI, VII- 2 godziny- razem tygodniowo 30 godzin i obejmuje opiekuństwo S. F. O. S oraz prowadzi bibliotekę szkolną.
Obywatelka Jaremek Wanda obejmuje wychowawstwo w klasie II, gdzie naucza 19 godzin: biologia w klasie VI- 2 godziny, geografia w kl. IV- 2 godziny, prace ręczne w klasach II, III, IV, V- 4 godziny, język polski w kl. VI i VII- 12 godzin- razem tygodniowo 33 godziny i obejmuje opiekuństwo nad SKO.
Obywatel Szadurski Stanisław obejmuje wychowawstwo w klasie IV, gdzie naucza 17 godzin i wychowawstwo w klasie VII, naucza fizyki w kl. VI i VII- 6 godzin, chemii w kl. VII- 2 godziny, śpiewu w kasach: II, III, IV, V, VI, VII- 3 godziny, wychowania fizycznego w klasach V- VII z chłopcami- 2 godziny, biologii w kl. VII- 2 godziny, godziny wychowawczej w kl. VII- 1 godzina, razem tygodniowo 33 godziny i obejmuje opiekuństwo nad ZHP oraz PCK.
Obywatelka Mrozek Stefania obejmuje wychowawstwo w kl. III- gdzie naucza 15 godzin i wychowawstwo w kl. V, naucza historii w klasach V, VI, VII- 6 godzin, rysunków w klasach: IV, V, VI, VII- 2 godziny, razem tygodniowo 33 godziny i obejmuje opiekuństwo nad Spółdzielnią Uczniowską.
Od 9 stycznia 1963 roku przyszedł obywatel Marian Bielecki i objął wszystkie przedmioty, jakie miał obywatel Szadurski Stanisław, który odszedł do Domu dziecka. Dnia 24 lutego 1963 roku odwiedzili naszych harcerzy harcerze z Tarnogóry w liczbie 22 osób z opiekunką Mazurkówną, gdzie odbyły się występy. Poza tym odbyła się zabawa na której orkiestra przygrywała, gdzie przy wspólnej herbatce czas miłe upłynął.
Na 25 uczniów w szkole pozostało na drugi rok w tej samej klasie 4 uczniów, do szkól średnich w tym roku dostało się 9 uczniów, co świadczy o dobrym wyniku nauczania.
Komitet Rodzicielski w tym roku szkolnym przy współdziałaniu grona nauczycielskiego odegrał scenkę pod tytułem „Awantura o igłę”- czym powiększył kasę Komitetu.
Na terenie szkoły w obecnym roku szkolnym odbyło się 6 posiedzeń Rady Pedagogicznej gdzie były omawiane sprawy dydaktyczne, wychowawcze, zatem podniesienia wyników nauczania i wychowania.
Na terenie szkoły odbyły się 4 zebrania rodzicielskie, gdzie omawiano sprawy z wyników nauczania i wychowania oaz został wybrany nowy Komitet Nauczycielski, który chętnie współpracuje ze szkołą.
Na terenie szkoły były dwa wypadki, gdzie PZU wypłaciło należności poszkodowanym. Szkoła w czasie roku szkolnego urządziła szereg imprez, takich jak: choinka, obchody rewolucji październikowej, Święto Dziecka i tym podobne, na których oprócz dziatwy szkolnej wzięła udział ludność miejscowa.
Komitet Rodzicielski urządził Święto Nauczyciela- dając dowód wdzięczności za pracę poniesioną około dziatwy szkolnej. Była skarga na obywatelkę Mrozkową Stefanię, całkiem bezpodstawna, którą wniósł obywatel Filip Świstowski, którego miejscowe społeczeństwo potępiło, jako warchoła i szkodnika społecznego.
Poza tym małym incydentem atmosfera szkoły dość dobrze się ułożyła z miejscowym społeczeństwem.
Zgodnie z zarządzeniem Milicji Obywatelskiej rok szkolny dla klasy VII zakończono w dniu 26 czerwca 1963 roku a pozostałych klas w dniu 29 czerwca 1963 roku.
Na zakończenie złożyły się: przemówienie kierownika szkoły, na część artystyczną śpiewy, wiersze, tańce i tym podobne. Po części artystycznej zostały rozdane świadectwa szkolne. Dnia 30 czerwca Komitet Rodzicielski urządził zabawę dla dorosłych na której w godzinach od 15:00 do 20:00- dziatwa szkolna miała potańcówkę. Tak został zakończony rok szkolny.”
W ciągu 60 lat czas zmieniał naszą szkołę, nadając jej kształt zgodny z jego duchem: powstał nowy budynek, klasy zmieniły się w specjalistyczne pracownie, liczydła zastąpiły komputery, tablicę i kredę – rzutnik multimedialny i telewizor, a podręczniki – Internet.
My- społeczność Szkoły Podstawowej w Tarzymiechach pragnęliśmy dziś dać wszystkim naszym Absolwentom – radość z odzyskanego czasu… Chętnie wsłuchaliśmy się w ich wspomnienia, by zatrzymały się one w naszych serach i umysłach… Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie…
Absolwenci
Szkoły Podstawowej
w Tarzymiechach
Rocznik 1962/1963
- Danielak Stanisław Jerzy
- Danielak Irena Teresa
- Garbal Marianna
- Garbal Mieczysław
- Hałas Genowefa
- Hałas Barbara
- Janda Zygmunt
- Mazurek Krystyna
- Mazurek Janusz
- Mazurek Zofia
- Mazurek Czesław Witold
- Nizioł Tadeusz
- Nizioł Teodora Jadwiga
- Nizioł Zygmunt
- Paradowski Stanisław
- Rybak Lucyna
- Szumigaj Jadwiga Teresa
- Szumigaj Maria
- Śliwa Czesław Józef
- Smyk Eugeniusz
- Toczek Stanisław
- Wójcik Jan Stanisław
- Wojtaś Czesława
- Boratyn Maria
- Szajner Krzysztof
- Staszak Lucyna
- Głąb Augustyn
AK