• Klasa szkolna
          • Ogłoszenie

          • 30.08.2022

            1 września 2022 r. odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023:

            godz. 9.00 -  Msza św. w Kaplicy

            godz. 10.00 - Apel inaugurujący rok szkolny w sali gimnastycznej (dla przedszkolaków oraz uczniów kl. I - VIII).

          • Żegnaj szkoło!

          • 24.06.2022

                24 czerwca 2022 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022, poprzedzone  mszą świętą w tutejszej Kaplicy. Dyrektor szkoły, Pani Małgorzata Poniedziałek powitała wszystkich zgromadzonych, a szczególnie przybyłych gości. Swoją obecności zaszczyciły nas: Pani Patrycja Janeczek - Zastępca Skarbnika Urzędu Miasta i Gminy Izbica oraz Pani Małgorzata Łagoda - Przewodnicząca Rady Rodziców oraz Radna Rady Miejskiej. Pani dyrektor w swoim przemówieniu podsumowała mijający rok szkolny, a następnie przeszła do najprzyjemniejszego momentu uroczystości. Pani Małgorzata Poniedziałek wręczyła uczniom nagrody książkowe i dyplomy za wysokie wyniki w nauce oraz za 100% frekwencję w całym roku szkolnym. Listy Gratulacyjne Dyrektora Szkoły Podstawowej w Tarzymiechach otrzymali rodzice uczniów wyróżniających się pod względem nauki i zachowania.

                 Pani Patrycja Janeczek wręczyła Stypendium  Burmistrza Miasta i   Gminy Izbica Karolinie Waszak (kl. IV)  oraz Listy Gratulacyjne Burmistrza Miasta i  Gminy  Izbica rodzicom uczniów, których średnia ocen przekroczyła 4,75.

                Pani Małgorzata Łagoda wręczyła Stypendium Radnej Miejskiej i Przewodniczącej Rady Rodziców SP w Tarzymiechach  Kamili Czochrowskiej (kl. IV) i Michałowi Wójcikowi (kl. IV).

                 Pani Renata Nizioł opiekun Szkolnego Koła Caritas wręczyła dyplomy oraz nagrody rzeczowe uczniom, którzy aktywnie działają na rzecz osób potrzebujących. Nagrody otrzymali: Norbert Danielak (kl. VIII), Damian Nizioł (kl. VIII), Patrycja Hałas (kl. VIII), Sandra Nizioł (kl. VIII), Oliwia Nizioł (kl. VIII), Paweł Hałas (kl. VII), Damian Nizioł (kl. VI), Amelia Olech (kl. VI), Kamila Czochrowska (kl.IV), Michał Wójcik (kl. IV).

            NAGRODZONYM GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW! POZOSTAŁYCH ZACHĘCAMY DO NAUKI!

            Zdjęcia uczniów wyróżnionych znajdują się w albumie fotograficznym! Zapraszamy na fotorelację!

               Po wręczeniu nagród uczniowie kl. VIII i kl. VII  zaprezentowali krótki program artystyczny.

            Wszystkim ósmoklasistom gratulujemy ukończenia szkoły i życzymy wielu sukcesów.

            Mamy nadzieję, że będziecie wracać myślami do lat szkolnych, do naszych wspólnie spędzonych chwil.

            AP

             

             

          • Wycieczka szkolna do Warszawy

          • 15.06.2022

                15 czerwca 2022 r. uczniowie SP w Tarzymiechach oraz SP w Izbicy wybrali się  wspólnie z opiekunami na jednodniową wycieczkę edukacyjną do Warszawy.

                Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od Stadionu Narodowego. Wśród uczestników wycieczki byli oczywiście wierni kibice naszej reprezentacji. Dużym przeżyciem dla nich był pobyt na trybunach z punktem panoramicznym i widokiem na płytę boiska.  Zobaczyliśmy, w jaki sposób przygotowywana jest płyta boiska na mecz a także dowiedzieliśmy się, co później dzieje się z murawą.

                Następnie udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobiły wnętrza Pałacu na Wyspie. Mieliśmy możliwość zobaczenia jednego z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Rembrandta - "Jeździec polski" (oczywiście po przejściu przez specjalne bramki i w obecności czujnego wzroku panów chroniących obraz). Widzieliśmy również Pałac Myśliwiecki, Podchorążówkę, Teatr na Wyspie z półkolistą widownią i sceną położoną na sztucznej wyspie z rzędem kamiennych rzeźb przedstawiających sławnych autorów dramatycznych.

                Kolejnym miejscem naszej wycieczki był Pałac Kultury i Nauki. Wszyscy wjechaliśmy na XXX piętro pałacu (pomimo lęku wysokości), gdzie z tarasu widokowego podziwialiśmy imponującą panoramę miasta.

                Spacerując po Starym Mieście byliśmy na Placu Piłsudskiego i zobaczyliśmy Grób Nieznanego Żołnierza. Idąc dalej widzieliśmy Pałac Prezydencki w Warszawie, który jest obecnie Siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na Placu Zamkowym z kolumną Zygmunta III Wazy zatrzymaliśmy się trochę dłużej. Obejrzeliśmy Zamek Królewski – rezydencję królów polskich, książąt mazowieckich, Senatu II RP, który został całkowicie odbudowany po zniszczeniach II wojny.

                Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Wilanowie. Znajduje się tam przepiękny barokowy pałac króla Jana III Sobieskiego. Władca mieszkał w nim razem ze swoją ukochaną żoną Marysieńką. Co ciekawe, królowa Maria Kazimiera była wcześniej żoną Jana Sobiepana Zamoyskiego i dopiero po jego śmierci została żoną króla.

               Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i zrobiliśmy dużo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia i oszołomienia natłokiem wrażeń wszyscy zadowoleni wróciliśmy do domów.  Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz odwiedzimy to wspaniałe miasto, bo „Jeśli przygoda to tylko w Warszawie”…

            AP

          • Nasi uczniowie najlepsi w XIX powiatowym konkursie „Legendy ziemi krasnostawskiej”

          • 14.06.2022

            14 czerwca w Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie odbyło się podsumowanie XIX edycji  konkursu ,,Legendy ziemi krasnostawskiej”.

            Nasi uczniowie zdobyli czołowe czyli I miejsca:

            - Kamila Czochrowska – kl. IV – w kategorii praca literacka za napisanie legendy pt. „Historia miejscowości Tarzymiechy”,

            - Michał Wójcik – kl. IV- w kategorii praca plastyczna, za wykonanie rysunku pt.  „Legenda o Białej Damie z zamku w Krupem”.

            Gratulujemy zwycięzcom i cieszymy się z Ich sukcesów, a poniżej prezentujemy pracę literacką Kamili, zapraszając Wszystkich do lektury!

             Link do strony http://www.pbpkrasnystaw.pl/?p=8719

            MBl.

            ,,Historia miejscowości Tarzymiechy”

                Na dawnej ziemi chełmskiej i bełskiej, po prawej stronie rzeki Wieprz, leży wieś Tarzymiechy. Najstarsza wiadomość o miejscowości pochodzi z 1419 roku. Niegdyś przebiegały tędy szlaki handlowe wiodące z Lublina na Wołyń i z Chełma do Bełza.

                Historia nie oszczędzała tej miejscowości. Bliskość twierdzy obronnej w Zamościu, wojny kozackie i szwedzkie sprawiły, że życie ludzi było tutaj bardzo ciężkie. Wojska pustoszyły wsie, niszczyły i tak już niewielkie uprawy, i gospodarstwa.

                Wiele lat temu, to właśnie tutaj, na niewielkim wzniesieniu, tuż obok rzeki Wieprz, stał okazały dwór należący do szlacheckiego rodu Tarzymieskich. Jan i jego żona Anna robili wszystko, aby ulżyć ludziom: chłopom, kmieciom, komornikom i zagrodnikom.  Folwark Tarzymiechy posiadał piękne budynki zbudowane z palonej cegły. Pałac otoczony był parkiem z drzewami owocowymi. Nieopodal stał spichlerz, stodoła, owczarnia. Obok czworaki dla służby wraz z piwnicami do przechowywania warzyw i ziemniaków, cegielnia, olejarni  i mleczarnia. W pobliżu zabudowań pałacowych, w dolinie Wieprza zbudowano młyn wodny.

                Życie toczyło się leniwie, chłopi ciężko pracowali, choć nie było łatwo, bo i ziemie piaszczyste, i gliniane, a teren podmokły.

                Lata mijały. Jan bardzo pragnął dziedzica, ale doczekał się trzech córek. Stał się przez to zgorzkniały i okrutny. Zaczął wędrować po zabawach, a to kosztowało, więc potrzebował pieniędzy i wyciskał je od chłopów. Często nie wiedział, co dzieje się u niego w gospodarstwie, a to bez ręki pana podupadało. Żona próbowała przemówić mu do rozsądku, ale niewiele to pomagało. Wrzeszczał, bił i pastwił się nad ludźmi i zwierzętami. Ciężkie stało się z nim życie…

                W takich chwilach Anna chodziła nad Wieprz. W okolicy młyna siadała w zaroślach                    i wszystkie swoje smutki, i problemy przekazywała rzece. Wiele łez wpadło do wody, wiele żalów popłynęło… Wracała do dworu i z nowymi siłami próbowała ratować, co jeszcze pozostało. Na męża nie mogła liczyć…

                Córki dorastały, ale Jan jakby ich nie zauważał. Potrzebował dziedzica, na nie nie zwracał uwagi.  Były one oparciem dla matki, która zaczęła podupadać na zdrowiu. Nadal jednak chodziła do młyna i tam szukała sił i ratunku.

                Pewnej nocy miała niezwykły sen. Ujrzała kobietę całą w bieli, w wianku na głowie, która kazała jej następnego wieczora zabrać córki i udać się w miejsce, gdzie często chodziła. Dodała, że dobroć i serdeczność zostaną nagrodzone. Nazajutrz, nie bacząc na srogą minę męża i jego wściekłe spojrzenie, ubrała córki i udała się nad rzekę. Nie czekały długo. Na brzegu pojawiła się kobieta ze snu. Panna Wodna oznajmiła, że nie może już patrzeć na niedolę mieszkańców Tarzymiech, chce im pomóc poprzez dary, które otrzymają córki Anny. Z każdą z nich porozmawiała, każdą chwyciła za ręce, każdą uściskała. Następnie kobiety wróciły do dworu.

                Od tej pory wieczorami córki wymykały się z domu - każda w inną stronę. Spotykały się z poddanymi i uczyły ich: jedna uprawy ziół i leczenia nimi, druga pokazywała, jak należy dbać o zwierzęta, trzecia uczyła jak z niewielu produktów ,,wyczarować” wspaniałe dania, jak obdarować innych.

                Niedługo trwało już małżeństwo Anny i Jana. Po kilku latach hulaszczego życia Jan zmarł. A tymczasem Tarzymiechy rozkwitały. Wspaniale córki dbały o mieszkańców. Często chodziły też nad rzekę i dziękowały Pannie Wodnej za dary, jakimi je obdarowała.

                Po kilku latach dzierżawca folwarku w Wirkowicach postanowił założyć staw w pobliżu pałacu. Kazał więc przekopać nowe koryto rzeczne doprowadzające wodę do stawu, ale wiosenne roztopy i wylewy wyżłobiły sobie nowe łożysko bliżej Wirkowic. Woda przestała płynąć i poruszać młyn w Tarzymiechach.

                Wtedy też zniknęła Panna Wodna. Tradycje przez nią przekazane kultywowane są do dziś: Tarzymiechy Pierwsze słyną z uprawy ziół: mniszka lekarskiego, arcydzięgla, kozłka czy prawoślazu. Tarzymiechy Drugie wspaniale zajmują się zwierzętami: jest tu stadnina koni, a inni gospodarze hodują zwierzęta. Tarzymiechy Trzecie to wspaniałe gospodynie, odnoszące sukcesy w powiecie, województwie i kraju…

            A ja?

            Ja często chodzę do starego koryta rzeki. Wpatruję się w taflę małego jeziorka, które tam się znajduje i wypatruję. Może kiedyś i mi Panna Wodna się pokaże…

             

            Kamila Czochrowska

             

          • Hazard? Nie daj się wciągnąć!

          • 13.06.2022

                13 czerwca 2022 r. uczniowie kl.VII - VIII wzieli udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Hazard? Nie daj się wciągnąć!.". Tego dnia przedstawicielka Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadziła pogadankę, której celem było uświadomienie uczniom,  że:

            • hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie,
            • osoby uzależnione podkreślają korzyści z hazardu i koncentrują się na możliwościach wygranych oraz pieniądzach. 

            Akcja edukacyjna KAS organizowana jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

            AP

          • Wycieczka do Krainy Rumianku

          • 10.06.2022

                  W dniu 9 czerwca 2022 r. oddział przedszkolny i uczniowie klas I-III uczestniczyli w jednodniowej  wycieczce do Ośrodka Edukacji Regionalnej „Kraina Rumianku” w  Hołownie. Cel podróży już od pierwszego wejrzenia niesamowicie wszystkich zaskoczył i zauroczył. W niewielkiej wiosce znajdują się malownicze budynki, anielska aura i mnóstwo zieleni. Na miejscu dzieci wzięły udział w warsztatach „Słodkie kukiełki” i „Mydełka glicerynowe”. Poznały  tradycyjne sposoby uprawy zboża i jego przechowywania, rodzaje pieczywa i tajemnice przygotowywania zakwasu.  Wielką atrakcją było młócenie cepem, czyszczenie ziarna, mielenie zboża   w ręcznych żarnach, przygotowywanie ciasta na drożdżowe bułeczki, które wypiekały w piecu chlebowym. Następnie przygotowały kolorowe i pachnące mydełka glicerynowe. Każdy mógł wybrać zapach i kolor. Uczniowie poznali historię mydła oraz dowiedzieli się czym myto się dawniej. Kraina Rumianku to cudowne, godne polecenia miejsce.

            AB

          • Dzień Dziecka

          • 7.06.2022

            Dzień Dziecka

            Dzień 7 czerwca był dla naszych uczniów pełen niespodzianek. Tego dnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka. Zamiast lekcji nasi milusińscy (mali i więksi) mogli do woli szaleć na dmuchanej zjeżdżalni lub w basenie wypełnionym piłeczkami.

            Oprócz tego chętni uczniowie podjęli rywalizację sportową. Do  wyboru było siedem konkurencji zwinnościowych. Oto poszczególne zadania ruchowe: rzut kaloszem, toczenie opony, slalom na szczudłach, bieg w worku, skoki na skakance, strzały chybił-trafił, rzut do kołyszącego się wiadra. Przy wykonywaniu   niektórych zadań było dużo śmiechu. Zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami i brawami.

            Rodzice zadbali również o to, by ich pociechy nie były głodne. Kiełbaski z grilla oraz lody pozwoliły nabrać siły do dalszej zabawy. 

            DW

          • Rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej

          • 29.05.2022

                 W październiku 2021 r. - Sejm RP- ustanowił rok 2022 rokiem polskiej poetki – Marii Konopnickiej - doceniając jej ogromny wkład w kulturę oraz zasługi w działalności patriotycznej. 23 maja 2022 roku w 180. rocznicę jej urodzin - nasi Czwartoklasiści – na lekcji języka polskiego rozpoczęli obchody tegoż Roku, czytając wiersze, które znane są pokoleniom… Każdy z nas słyszał bowiem takie utwory jak: ,,Stefek Burczymucha”, ,,Kukułeczka”, ,,Muchy samochwały”, ,,Jak szła Wisła do morza”, ,,Żuczek”, ,,Na jagody” czy ,,Co słonko widziało”! To teksty, które uczą,  śmieszą i bawią, a przede wszystkim na długo zapadają w pamięci. Uczniowie klasy IV poznali najważniejsze fakty z życia Marii Konopnickiej, a następnie pięknie odczytali wybrane wiersze poetki. Następny przystanek obchodów tegoż Roku już wkrótce…Proszę nas śledzić.

            MBl.

          • Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów

          • 12.05.2022

                 12 maja 2022r. odbył się pierwszy prawdziwy egzamin naszych młodszych uczniów – Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów, organizowany przez wydawnictwo Operon. Test sprawdzał takie umiejętności jak: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji oraz wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Jak wypadli nasi uczniowie na tle innych szkół w województwie i całym kraju, dowiemy się za kilka tygodni.

            AB

          • “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”

          • 12.05.2022

                                                        Drodzy uczniowie i rodzice !!!

            Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
            Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

            W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

            Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty

            sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

            ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

             

             Termin Akcji:       1- 6.06.2022 r.

             

            Miejsce Akcji:        Szkoła Podstawowa w Tarzymiechach

             

            Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. 

            Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

            Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ;  83 341 75 94 wew. 23;  w godz. 8:00 - 16:00

            e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

             

            ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP

            NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK

             

             

            Rodzaje_sprzetu_elektrycznego_i_elektronicznego_podlegajacego_zbiorce.docx_(1)_(3).pdf

             

             

          • 3 MAJA

          •      29 kwietnia 2022 roku w naszej w szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Część artystyczna miała na celu przybliżenie okoliczności uchwalenia tego najważniejszego dokumentu w państwie.

                 Trzeba koniecznie podkreślić, że ustawa zasadnicza uchwalona 3 maja 1791 roku była drugą na świecie po amerykańskiej, a pierwszą w Europie konstytucją. Ten nowatorski dokument był efektem pracy ludzi, którym zależało na ratowaniu zagrożonej ojczyzny.

                 W scenariuszu uroczystości znalazło się miejsce na wzmiankę o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który przypada 2 maja. Uczniowie zaśpiewali piękną piosenkę o naszych barwach narodowych.           

            Wiersze i piosenki w wykonaniu uczniów klas IV i VI dostarczyły wrażeń estetycznych społeczności szkolnej i trzeba mieć nadzieję, że umocniły uczucia patriotyczne słuchaczy.

            JK

          • Światowy Dzień Książki

          • 28.04.2022

             

                                          ,,Kto czyta – nie pyta”

                                                                                               Jerzy Bralczyk

             

                  23 kwietnia 2022 r. obchodzony był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, stąd lekcje języka polskiego w klasie IV i klasie VI miały nietypowy przebieg…

                  W obecnych czasach, gdy wielką rolę odgrywają wszelkiego rodzaju mass media, w szczególności: radio, telewizja, Internet,  social media - coraz rzadziej z własnej inicjatywy sięgamy po różnego rodzaju książki, a przecież dla wielu z nas książka jest dobra na wszystko! To najlepszy przyjaciel człowieka! Czytając tak wiele zyskujemy: poszerzamy swoją wiedzą o świecie, rozwijamy wyobraźnię, ćwiczymy pamięć, bogacimy słownictwo, łatwiej wyrażamy swoje myśli i uczucia, prościej jest się nam komunikować i wypowiadać, zyskujemy większą zdolność do zrozumienia ludzkich emocji – śledzimy i przeżywamy losy bohaterów, uczymy się na błędach i doświadczeniach bohaterów literackich, nabywamy wiedzę na temat nieznanych nam dotychczas sytuacji, w losach bohaterów możemy zaleźć odbicie własnych problemów, co często pomaga się nam z nimi zmierzyć, redukujemy stres i poprawiamy sobie nastrój…

            To tylko niektóre korzyści wynikające z czytania książek, tak więc warto zadbać, aby każdy o tym pamiętał! Z tej to okazji uczniowie poznali historię książki, jej budowę, opowiadali o swoich ulubionych książkach, tworzyli piramidę korzyści wynikających z czytania, a także wykonali plakaty zawierające motta i złote myśli poświęcone książkom. Wytwory ich pracy mogą podziwiać wszyscy uczniowie naszej Szkoły i nie tylko!

             

            MBl.

          • Odezwa Komitetu Honorowego Obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Województwie Lubelskim

          • 26.04.2022

            Mieszkańcy Lublina i Województwa Lubelskiego! Rodacy!


            W tym roku obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja — wielkiego dzieła Sejmu Czteroletniego lat 1788-1792. Reformy Sejmu Wielkiego miały przerwać pasmo klęsk i niepowodzeń, jakie nawiedzały Rzeczpospolitą w XVIII wieku. Sąsiednie mocarstwa: Rosja, Austria i Prusy wykorzystywały wewnętrzną słabość Polski, prywatę magnaterii i wypaczoną zasadę liberum veto, doprowadzając do pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. Przed Sejmem Czteroletnim armia Rzeczypospolitej była nieliczna i w żadnym stopniu nie przypominała zwycięskiej armii polsko-litewskiej, jaką znaliśmy z pól bitewnych Kircholmu, Kłuszyna, Chocimia i Wiednia. Rzeczypospolitej potrzebny był akt prawny, który niezwłocznie uzdrowiłby ustrój państwa. Opracowaniem dokumentu zajęli się wybitni reformatorzy, tacy jak Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Adam Stanisław Krasiński, Stanisław Kostka Potocki, korzystający ze wsparcia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wykorzystując sprzyjającą sytuację międzynarodową, Sejm Walny po burzliwych obradach uchwalił Konstytucję, będącą fundamentem niezbędnych reform w Rzeczypospolitej. Ustawa zasadnicza Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przyjęta 3 Maja 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie przewidywała m.in.: wprowadzenie monarchii dziedzicznej, utworzenie silnej i nowoczesnej armii, częściowe zrównanie praw osobistych szlachty i mieszczaństwa, opiekę państwa nad chłopami, znosiła liberum veto, tworzyła nowoczesny rząd – Straż Praw.


            Nasza Ustawa Rządowa budziła podziw i uznanie nie tylko w Europie zachodniej, lecz również w Stanach Zjednoczonych, które 2 lata wcześniej stały się wzorem dla narodów miłujących wolność, przyjmując pierwszą Konstytucję w dziejach Świata. Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów stała się przykładem dla innych konstytucji europejskich. W odróżnieniu od przyjętej we wrześniu 1791 r. Konstytucji francuskiej, Ustawa Rządowa 3 Maja została przyjęta w sposób bezkrwawy.


            Niestety, jak okazało się kilka lat później, Konstytucja 3 Maja została przyjęta zbyt późno. Zamiast stać się fundamentem reform Rzeczypospolitej, Konstytucja okazała się być ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny. Już 4 lata po jej uchwaleniu Rzeczpospolita Obojga Narodów przestała istnieć. Drapieżni sąsiedzi Rzeczypospolitej dokonali drugiego i trzeciego rozbioru Polski. Rzeczpospolita upadła w wyniku postępującego rozkładu państwa oraz zdrady części szlachty i magnaterii, zabiegającej jedynie o własną pomyślność. Dlatego nie zapominajmy, że zawsze istnieje interes ogólnonarodowy, który trzeba przedkładać nad własne ambicje polityczne czy ekonomiczne. Konfederacja targowicka, która doprowadziła, do obalenia Konstytucji 3 Maja jest dobitnym przykładem przedkładania partykularnych interesów nad dobro wspólne. Wyciągajmy wnioski z tej lekcji historii. Niech dobro Ojczyzny będzie dla nas wartością nadrzędną, tak jak było dla twórców i zwolenników Konstytucji 3 Maja.


            Rocznica uchwalenia najważniejszego aktu prawnego w historii Rzeczypospolitej przypada na bardzo trudny czas. Po pandemii nadeszła agresja hybrydowa na granicy polsko-białoruskiej. 24 lutego 2022 r. reformująca i wzmacniająca swoją państwowość Ukraina została barbarzyńsko napadnięta przez Rosję, która nie wyrzekła się wojny jako narzędzia politycznego. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą przypominają nam, że nie ma wolności danej raz na zawsze. Wobec tego każdy z nas powinien przyczyniać się do wzmacniania państwa polskiego. W XVIII wieku w pojęcie narodu wpisywała się jedynie szlachta, a dziś my wszyscy dzierżymy odpowiedzialność za naszą Ojczyznę.


            Rosyjska agresja zmusiła miliony ludzi, przede wszystkim kobiet i dzieci, do ucieczki przed piekłem wojny. Polska, a w tym szczególnie województwo lubelskie, stało się ostoją dla uchodźców z Ukrainy. Nie ma żadnych wątpliwości, że w chwili próby, mieszkańcy naszego regionu stanęli na wysokości zadania. W obliczu tragedii wojny, społeczność Lubelszczyzny okazała Ukraińcom dobroć, ofiarność i gościnność, za co w imieniu Komitetu Honorowego Obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Województwie Lubelskim, serdecznie dziękuję! Ofiarność Polaków została dostrzeżona i wyakcentowana przez światową opinię publiczną. Jesteśmy przekonani, że postawa naszego Narodu walnie przyczyni się  do zbudowania nowych, braterskich relacji polsko-ukraińskich.


            W przededniu Święta Narodowego Trzeciego Maja apelujemy do wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego, do wszystkich grup społecznych, zawodowych i politycznych, o liczny udział w uroczystych obchodach Święta 3 Maja. Wspominając uchwalenie Konstytucji 1791 roku, z radością i dumą przyjmijmy to wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska. Zatroszczmy się o odświętny wygląd naszych miast, miasteczek i wsi. Niech flagi w narodowych barwach załopoczą nad budynkami urzędów państwowych i samorządowych, nad instytucjami i przedsiębiorstwami, nad szkołami i każdym polskim domem. Niech 3 maja 2022 roku, w każdym z nas mocniej zabije serce z miłości do Ojczyzny. Świętujmy w poczuciu dumy z pięknych kart naszej przeszłości, odpowiedzialności za teraźniejszość i troski o przyszłość naszego Państwa.


            W imieniu Komitetu Honorowego Przewodniczący

            Lech Sprawka

            Wojewoda Lubelski

            Lublin, maj 2022 roku



            Odezwa_Komitetu_Honorowego_3_Maja_2022.pdf

          • Dzień Ziemi

          • 25.04.2022

                 25 kwietnia 2022 r. uczniowie naszej szkoły i KGW Swojaki z Tarzymiechów uczestniczyli w sprzątaniu swojej miejscowości z okazji Dnia Ziemi. Wszyscy wyposażeni w jednorazowe rękawice ochronne oraz foliowe worki z werwą wyruszyli naprzeciw śmieci. Uczestnicy akcji z wyrazem zadowolenia na twarzy patrzyli na efekty swojej pracy - uporządkowane otoczenie oraz zebrane worki odpadów.

                Mamy nadzieję, że dzisiejsza akcja uświadomiła uczniom konieczność dbania o swoje otoczenie i Ziemię, a wszystkie nasze działania zaprocentują w przyszłości!

            AP

          • Wielkanocne warsztaty z KGW Swojaki

          • 12.04.2022

            Tradycje wykonywania ozdób wielkanocnych dawniej były praktykowane w wielu domach, dziś powoli są zapominane. Podkreślają one z jednej strony naszą religijność, z drugiej dbałość o rodzinne zwyczaje przekazywane od pokoleń.

            12 kwietnia 2022 r. uczniowie kl. IV - VIII  wzięli udział w warsztatach pt. "Wielkanocne wianeczki" poprowadzonych przez KGW "Swojaki” z Tarzymiechów. Członkinie koła gospodyń przygotowały dla wszystkich uczniów różnorodne materiały: zielone gałązki, kwiaty, symbole wielkanocne - jajka, ptaszki i in. Uczniowie podczas wykonywania  swoich ozdób bardzo chętnie korzystali z instrukcji udzielanych przez panie z KGW.  Efektem współpracy były przepiękne wielkanocne wianeczki. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia!

            Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Paniom z KGW "Swojaki" za przygotowanie wszystkich niezbędnych materiałów oraz poprowadzenie warsztatów :)

             

            AP

             

          • Informacja

          • 29.03.2022

            Informujemy, że istnieje możliwość przyjęcia do naszej szkoły uczniów przyjeżdżających z Ukrainy.

            Każdy przybywający do Polski cudzoziemiec z dzieckiem w wieku szkolnym może zapisać  dziecko do szkoły odpowiedniego typu (zależnie od wieku i ukończonych lat nauki w swoim kraju). Nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna.