• Dzień Kobiet w naszej szkole
          • Dzień Kobiet w naszej szkole

          • 8.03.2021

            „Być kobietą, być kobietą…” 

            Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych  w Twym życiu zdarzeń…

             tego i wiele innych ciepłych słów życzyli nasi mężczyźni dnia 8 marca br. wszystkim Paniom i Koleżankom.

            8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. I mimo, że jego ranga, w porównaniu z minionymi okresami, znacznie spadła, co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet.

            A wszystko to odbyło się w bardzo miłej i radosnej atmosferze, uśmiech pojawił się na twarzy każdej Pani i Dziewczyny.

            Wszystkim wspaniałym kobietom jeszcze raz składamy serdeczne życzenia samych dobrych chwil na każdy dzień roku!

             

        • Roboty, robcimie, robsy…
          • Roboty, robcimie, robsy…

          • 4.03.2021

                 Chętni Szóstoklasiści, inspirowani  opowiadaniem S. Lema "Jak ocalał świat”, które opowiada o genialnej maszynie, potrafiącej robić wszystko na literę "n”, pokusili się o stworzenie własnych robotów oraz ich prototypów. Pracując, wykorzystywali różnorodne materiały. Pomysłowość  niektórych uczniów  zasługuje na uwagę – może to przyszli, genialni konstruktorzy?...

        • Walentynki
          • Walentynki

          • 15.02.2021

                 15 lutego 2021 roku w naszej szkole odbyły się Walentynki. Uczniowie klas I-III wraz z opiekunami zorganizowali "Pocztę walentynkową”. Od samego rana szkoła tętniła życiem. Walentynkowi listonosze w każdej z klas "dostarczali” różnorodne liściki (po wcześniejszej dwudniowej kwarantannie, z racji występującej pandemii Covid-19), które wywoływały uśmiech na twarzach obdarowanych. Uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat powstania i tradycji Walentynek oraz zaczerpnąć pomysły na ciekawe prezenty. Każdy miał okazję wyrażenia ciepłych uczuć wobec przyjaciół i nauczycieli. Walentynki przyniosły wszystkim w szkole dużo radości i uśmiechu.

                 Przekonaliśmy się, jak wiele znaczą dla nas te drobne gesty. Ten dzień na pewno zapisze się w pamięci naszych uczniów.

            AK

        • Bal karnawałowy
          • Bal karnawałowy

          •      Uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią bawili się na "Balu karnawałowym". Dzieciom bardzo podobały się wpólne tańce i zabawy.

        • Lepimy  bałwany i nie tylko...
          • Lepimy bałwany i nie tylko...

          •      Na przełomie stycznia i lutego zima pokazała swoje prawdziwe oblicze. Wykorzystując  to, chętni uczniowie klas  5-8  w ramach wychowania fizycznego mieli  wykonać dowolną budowlę ze śniegu. Najwięcej ulepiono  tradycyjnych bałwanów. Duża ilość śniegu sprzyjała również budowie igloo, pojawiła się też  wieża. Autorzy  zaprezentowali   swoje ,,dzieła’’ przesyłając  zdjęcia. Wszystkie prace zostały ocenione na 6 – oprócz efektu końcowego liczyły się chęci.

            DW

        • Oferta edukacyjna dla uczniłów kl. 8
          • Oferta edukacyjna dla uczniłów kl. 8

          • 31.01.2021

            Myślisz o wyborze szkoły średniej? Rozważ klasy o profilu cyberbezpieczeństwo!

            W naszym województwie szkołą, która zakwalifikowała się do tego programu jest I liceum Ogólnokształcące imienia Władysława Broniewskiego w Świdniku

            To jest właśnie ten moment, kiedy uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i ich rodzice zastanawiają się, jaką szkołę średnią wybrać. A może klasa o profilu cyberbepieczeństwa? Od przyszłego roku szkolnego pod patronatem MON 16 szkół z całej Polski rozpocznie program pilotażowy. W pakiecie kandydat ma zapewnione doskonałe warunki nauczania, unikalny program oraz gwarancje rozwoju zawodowego po ukończeniu szkoły.

            Mowa o „Programie CYBER.MIL z klasą”.  Polegać on będzie na utworzeniu klas o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Program zakłada kształcenie uczniów w zakresie informatyki z uwzględnieniem zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa państwa.

            Oferta dla najlepszych

            Ministerstwo Obrony Narodowej postawiło bardzo wysokie kryteria. Aby zakwalifikować się do Projektu szkoła musiała spełnić szereg kryteriów formalnych, m.in. prowadzić działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa wpisaną w statut szkoły, posiadać klasy realizujące program z matematyki i informatyki lub matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym, uzyskać właściwą średnią wyników egzaminu maturalnego z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat, zgodę organu prowadzącego na współfinansowanie programu.

            Wymagania były wyśrubowane, ale dzięki temu w programie uczestniczą najlepsi z najlepszych.                Dla szkół to duże wyzwanie, ale również szansa na zaistnienie na wymagającym rynku edukacj  i możliwość pozyskania najzdolniejszych uczniów. Dla uczniów to z pewnością bardzo wysoka poprzeczka, ale też konkretne umiejętności i niezwykle cenna wiedza w przyszłości.Wreszcie: kto nie chciałby być wśród najlepszych? Ostatecznie do udziału w projekcie zakwalifikowano 16 szkół z całej Polski.

            Trzy lata specjalistycznej edukacji

            „CYBER.MIL z klasą” prowadzony będzie przez 3 pierwsze lata nauki w danym typie szkoły                     (licea i technika). W każdej klasie będzie ograniczona liczba uczniów – nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15. Program nauczania obejmie takie obszary tematyczne jak: podstawy kryptografii, historia kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Nauka w takiej klasie umożliwi uczniom zdobycie wiedzy i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.

            W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Planowane są także zajęcia zdalne w formie e-lerningu, wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa.

            Za koordynację i przebieg programu odpowiada Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – doświadczone już w prowadzeniu tego typu projektów edukacyjnych.                          Nadzór merytoryczny sprawować będzie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

            Pokaźne wsparcie z budżetu

            Ministerstwo Obrony Narodowej udzieli szkołom wsparcia finansowego na realizację zadania. Środki te będą mogły wykorzystać m.in. na zakup sprzętu komputerowego, drukarek, tablic interaktywnych, projektorów multimedialnych, licencji i oprogramowania, dostarczania usług internetowych. Oznacza to, że szkoły będą dobrze wyposażone, a z potrzebnych materiałów dydaktycznych uczeń będzie mógł korzystać na miejscu, bez potrzeby główkowania, jak i gdzie wykonać zadanie domowe czy prezentację.

            Drzwi do kariery

            Celem programu jest wykształcenie potencjalnych kandydatów na żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To oznacza, że dla większości absolwentów udział w programie będzie wstępem do prestiżowych stanowisk w jednostkach podległych MON. Z pewnością wśród tegorocznych ósmoklasistów jest dużo takich, którzy interesują się mundurem, a jednocześnie ich pasją jest informatyka. To oferta dla was idealna! A co, gdy nie masz sprecyzowanych planów albo boisz się, że nawet jeśli myślisz o wojsku za kilka lat możesz zmienić zdanie? Nie martw się, to tylko propozycja. Potraktuj ją jako kolejne drzwi, które otwierają się przed tobą. Dzisiaj walka z zagrożeniem w cyberprzestrzeni to wyzwanie  już nie przyszłości, a teraźniejszości i zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie w armii będzie wyłącznie rosnąć. Dzisiaj walka z zagrożeniem w cyberprzestrzeni nie jest  już wyzwanie przyszłości, a teraźniejszości i zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie w armii będzie rosnąć. Również na rynku cywilnym potrzebni są specjaliści w tej dziedzinie: przecież trudno wyobrazić sobie przedsiębiorstwo, które działa w oparciu o system informatyczny i nie chce chronić wysiłku swoich pracowników czy danych klientów. Zatem nic, czego się nauczysz, się nie zmarnuje.

            Lista szkół zakwalifikowanych do programu oraz szczegółowe informacje o projekcie znajdziesz tutaj: https://www.wojsko-polskie.pl/cyber-mil-z-klasa/ Sprawdź, która z nich jest najbliżej Ciebie. O zasadach rekrutacji, formalnościach, jakie musisz spełnić, aby zostać uczniem CYBER.MIL  z klasą, dowiesz się z komunikatów na stronie internetowej wybranej przez siebie szkoły  lub telefonicznie.

             

            Osoby do kontaktu: kpt. Jarosław KOPEĆ tel. 261 161 347 oraz Pani Magdalena CICHOSZ tel. 261 161 345.

                                                                                                    

        • Ubieranie przedszkolnej choinki
          • Ubieranie przedszkolnej choinki

          • „Wczoraj rosłaś na polanie dzisiaj przyszłaś do nas

            jakie miłe to spotkanie choinko zielona...”

             

                 Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. W naszym przedszkolu również nie mogło zabraknąć tego rytuału. Przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki. Z wielkim zaangażowaniem zawieszały bombki i ozdoby, by skromne drzewko zamienić w piękną, kolorową choinkę. Ileż było radości wśród dzieci, a w przedszkolu od razu zrobiło się świątecznie i bajkowo.

        • Andrzejki
          • Andrzejki

          • 30.11.2020

                  W poniedziałek, 30 listopada  obchodziliśmy w  naszym przedszkolu Andrzejki.  Przedszkole powitało wszystkich przekraczających jego próg, tajemniczym andrzejkowym nastrojem. Przyczyniła się do tego zapewne stosowna, magiczna dekoracja, ale również i to, że wszyscy przyszli do przedszkola przebrani – niezliczona rzesza wróżek, magików, czarownic i czarodziejów itp. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Za pomocą przygotowanych rekwizytów dowiedzieli się kim zostaną w przyszłości.  Dużo  radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami – lanie wosku. Po słowach: Czary – mary, wosku lanie co ma stać się, niech się stanie. Zaraz wszyscy się dowiedzą co nam wróżby przepowiedzą”, dzieci podchodziły do miski z wodą i z pomocą dorosłej osoby lały wosk przez dziurkę od klucza. Powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem.

        • Światowy Dzień Pluszowego Misia
          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • 25.11.2020

                       25 listopada br. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego  uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola w swojej misiowej opasce. A każda była piękna i wyjątkowa. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, bawiły się przy piosence: ”Jadą, jadą misie". Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki oraz misiowe tańce. Największą atrakcją dla dzieci była foto budka misia. Ten dzień w przedszkolu był  pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mam nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

        • Śniadaniae daje moc!
          • Śniadaniae daje moc!

          • 9.11.2020

                  9 listopada 2020 r. uczniowie z klas I-III naszej szkoły włączyły się do Ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Śniadanie daje moc" organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem akcji było uświadomienie dzieciom, jak bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia jest zdrowe, pożywne i dodające mnóstwo energii - śniadanie. Dzieci miały okazję przekonać się, że śniadanie może mieć różną postać.

                 Co roku tradycją było wspólne konsumowanie przygotowanego śniadania. W tym roku z powodu zagrożenia zarażenia wirusem nie mogliśmy dzielić się śniadaniem z innymi uczniami w szkole, ale dzięki technologii internetowej możemy zaczerpnąć inspirację od pozostałych dzieci. Zdjęcia oddają wiernie, jak było smacznie, zdrowo i kolorowo:)

          • Ogłoszenie

          • 8.11.2020

            Uprzejmie informuję, iż na podstawie wytycznych MEN z 4 listopada 2020 r. nauka w klasach I-III  będzie odbywać się w trybie zdalnym w dniach 9 listopada 2020 r.- 29 listopada 2020 r.

            Przedłużone zostaje również do 29 listopada 2020 r. zawieszenie zajęć stacjonarnych w klasach IV- VIII, w których nauka w trybie zdalnym trwa od 26 października 2020 r.

            Oddział przedszkolny funkcjonuje bez zmian – w trybie stacjonarnym.

            Renata Szałacha

          • Informacja o dniach wolnych od zajęć dydaktycznych

          • 8.11.2020

            Na podstawie § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia  11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1603 z późn. zm.), po zasięgnięciu opinii  Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, ustalono  dni wolne od zajęć dydaktycznych  w roku szkolnym 2020/2021:

            • 2 listopada 2020 r.
            •  4, 5 stycznia 2021r.
            • 25, 26, 27 maja 2021 r. (egzamin ósmoklasisty)
            • 28 maja 2021 r.
            •  4 czerwca 2021r.
        • "Szkoła do hymnu"
          • "Szkoła do hymnu"

          • 10.11.2020

                 We wtorek 10.11.2020 r. uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji  "Szkoła do hymnu". Niestety nie mogliśmy spotkać się i wspólnie zaśpiewać w szkole, ale zrobiliśmy to online. Mimo tego, że dzieliła nas duża odległość, to i tak było bardzo uroczyście i wzruszająco. Rodzicom bardzo dziękujemy za ubranie dzieci w stroje apelowe.

        • Święto Odzyskania Niepodległości
          • Święto Odzyskania Niepodległości

          • 10.11.2020

                 W naszym oddziale przedszkolnym 10 listopada 2020 r. obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji dzieci przyszły w galowych strojach z przypiętymi kotylionami w barwach narodowych, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne opowiadające o historii Polski, śpiewały piosenki „Mój Dom” i „Jestem Polką i Polakiem”. Na zakończenie części artystycznej dzieci dumnie odśpiewały też hymn Polski - „Mazurka Dąbrowskiego”. 

                   Dzień Niepodległości był bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on na długo w pamięci naszych „Małych Polaków”. Po części artystycznej dzieci  utrwaliły wiadomości na temat symboli narodowych i wydarzeń  historycznych naszej Ojczyzny w czasie quizu wiedzy o Polce. 

                  Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

        • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • 5.11.2020

                Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki wzięły udział w bajkowym spotkaniu, w czasie którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Następnie dzieci wykazały się znajomością treści bajek - tych bardziej i mniej znanych.  Rozwiązywali zagadki, układali  puzzle,  rozpoznawali bajki po rekwizycie, oddzielali groch od kaszy. Nie zabrakło również  muzycznych bajkowych zgadywanek oraz  zabaw ruchowych. Na zakończenie dzieci kolorowały swoją ulubioną postać z bajki. Wszyscy bardzo dobrze znają bajki i świetnie radzili sobie z zadaniami.

                W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

        • Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka
          • Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka

          • 27.1o.2020

            „Wszyscy pięknie dziś ubrani, uśmiechnięci, uczesani.

            Dzień ten w sercach nam zostanie, bo dziś będzie pasowanie!"

                 W dniu 27 października 2020 r. dzieci z oddziału przedszkolnego  uczestniczyły w uroczystości Pasowania na Przedszkolaka i Starszaka. Dzieci w galowych strojach z dumą recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Punktem kulminacyjnym było pasowanie, poprzez symboliczne położenie ołówka na ramieniu każdego dziecka przez Panią Dyrektor. Następnie Pani Dyrektor wraz wychowawczynią wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy, medale  oraz słodkie rogi obfitości przygotowane przez  rodziców. Przewodnicząca Rady Rodziców również przygotowała dla dzieci upominki. Na twarzach przedszkolaków widać było powagę i dumę, że w tym dniu, oni są najważniejsi. To miłe spotkanie zakończyło się wspólną fotografią oraz zaproszeniem na słodki poczęstunek.

                  Nowo pasowanym przedszkolakom i starszakom życzymy wielu sukcesów, nowych przyjaźni i samych radosnych chwil spędzonych w przedszkolu!

            AD

        • Ślubowanie Uczniów Klasy I
          • Ślubowanie Uczniów Klasy I

          • 22 października 2020 roku odbyło się  uroczyste Ślubowanie Uczniów Klasy Pierwszej. Uczniowie zdali swój pierwszy egzamin. Pani dyrektor Renata Szałacha dokonała pasowania uczniów, którzy oficjalnie zostali przyjęci do grona szkolnego.

            W trakcie uroczystości wszyscy uczniowie otrzymali Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii ,,Mała książka - wielki człowiek", której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

            J K