18 grudnia br. w naszej szkole odbyły się warsztaty artystyczne z twórczynią ludową Panią Martą Dolepską. Uczniowie kl. II-VII wykonali stroiki świąteczne pod kierunkiem Pani Marty. Prace wszystkich uczestników zajęć były przepiękne! Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć.
Spotkanie z przedstawicielem KRUS-u
15 grudnia 2017 r. uczniowie kl. II-III spotkali się z przedtawicielem KRUS-u. Po krótkiej pogadance uczestnicy spotkania wzięli udział w konkursie testowym pt. "Bezpieczny uczeń na wsi". Celem konkursu było modelowanie pozytywnego i otwartego odbioru problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy jako sposobu na spokojne i bezpieczne dzieciństwo w obejściu gospodarstwa wiejskiego.
Wszyscy bardzo dobrze poradzili sobie z konkursowymi pytaniami, dlatego każdy uczeń wylosował nagrodę dla siebie.
Mikołajki
6 grudnia 2017 r. o uczniach naszej szkoły nie zapomniał Św. Mikołaj. Przybył do nas w towarzystwie małej Śnieżynki oraz Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Małgorzaty Łagody. Św. Mikołaj obdarował wszystkich prezentami wywołując radość. Obiecał, że odwiedzi nas ponownie za rok, jeżeli będziemy grzeczni. Następnie udał się w dalszą drogę, aby sprawiać przyjemność innym dzieciom.
Dziękujemy Ci za prezenty Św. Mikołaju!
Andrzejki
29 listopada 2017 r. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem zorganizował dyskotekę andrzejkową. W tym dniu wszyscy uczniowie naszej szkoły bawili się w rytmach dobrej muzyki. Najwięcej emocji wzbudziły przygotowane przez organizatorów wróżby. Czy przepowiednie spełnią się?
Dawniej w andrzejkowy wieczór panny, które chciały jak najszybciej wyjść za mąż wróżyły sobie. Wróżby dotyczyły przyszłego męża, tego jak będzie miał na imię, skąd będzie pochodził itp. Dawne wróżby odeszły w niepamięć, a na ich miejsce pojawiły się nowe. Poniżej przykłady niektórych z nich:
- Dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża.
- Jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany.
- Jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bozego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na rychłe pójście za mąż.
Niecodzienna lekcja historii!
Dnia 27 listopada 2017 r. w naszej szkole gościli członkowie grupy artystycznej Rekonstrukto. Pokazy historyczne zorganizowane przez grupę dotyczyły staropolskiego sarmatyzmu i epoki szlacheckiej. Artyści w krótkim wprowadzeniu wyjaśnili, czym był sarmatyzm i używając zwrotów staropolskich opowiedzieli o dawnych obyczajach szlacheckich. Podczas występu panowie zaprezentowali tradycyjny strój szlachecki. Następnie omówili zasady działania różnych rodzajów broni używanych od XVI do XVIII wieku. Kolejnym punktem programu była lekcja szermierki. Uczniowie zapoznani z zasadami walki, mogli spróbować swoich sił w pojedynku. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na ten moment, zarówno najmłodsi uczniowie, jak i ci najstarsi. Ciekawość wzbudziło krzesło inkwizycyjne. W dawnych czasach siadała na takim krześle kobieta, którą podejrzewano o czary. Następnie wytoczono jej proces, stosując przy tym wymyślne metody mające dowieść jej winy. Na zakończenie uczniowie mogli zadawać pytania, przetestować narzędzia tortur, dotknąć lub wziąć do ręki eksponaty przywiezione przez artystów.
Barwna forma przekazu, poczucie humoru prowadzących i bezpośredni kontakt z rekwizytami pozwoliły uczniom na krótko przenieść się do epoki szlacheckiej i poczuć klimat tamtych czasów.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka na pamiątkę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Ten dzień jest świetną okazją, by przypomnieć wszystkim, że każde dziecko to Człowiek posiadający swoje prawa.
W tygodniu poprzedzającym dzień 20 listopada nauczyciele zorganizowali lekcje wychowawcze, na których dzieci mogły pogłębić wiedzę na temat swoich praw. Rzecznik praw ucznia przeprowadził quiz wiedzy o prawach dziecka. Najlepsze wyniki uzyskali : Sebastian Repeć z klasy III, Oliwia Nizioł z klasy IV, Natalia Waszak z klasy V , Natalia Kłonica z klasy VI i Eliza Nizioł z klasy VII. Gratulujemy!
W naszej szkole nie zapominamy o prawach dzieci, ale pozwoliliśmy, aby ich głos usłyszeli wszyscy dorośli. W Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka uczniowie klas IV i VI zaprezentowali część artystyczną recytowali wiersze, śpiewali piosenki, cytowali fragmenty Konwencji. Nie zapomnieli też o swoich rówieśnikach żyjących w innych krajach, którzy obchodzą Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Następnie dzieci uczestniczyły w zabawie edukacyjnej, która miała na celu utrwalić znajomość ich praw i znaczenie najważniejszego dla nich dokumentu - Konwencji o Prawach Dziecka. Na zakończenie wszyscy obejrzeli dwa krótkie filmy związane z tematyką praw dziecka.
Sukces naszego ucznia!
Uczeń klasy V ERWIN WOSIURA otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Grupę Azoty z Puław. W nagrodę, uczestniczył w wyjazdzie do Kędzierzyna Koźle w dniach 16-17 listopada 2017 r. W hotelu Solidaris odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród IX edycji konkursu plastycznego "Chemia w rolnictwie''. Grupa Azoty zapewniła wszystkim uczestnikom wyjazdu wiele ciekawych atrakcji oraz nagród.
Erwinowi gratulujemy sukcesu!
Zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnych edycjach konkursu!
Sukces naszej uczennicy!
W odpowiedzi na zoorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, IV konkurs plastyczno-literacki na temat "Wierność Bł. Karoliny Kózki i męstwo Św. Stanisława Kostki", osiem uczennic z naszej szkoł przygotowało siedem prac plastycznych i dwie poetyckie.
W przeddzień liturgicznego wspomnienia Błogosławionej Karoliny - 17 listopada 2017 r. miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród. Nasza uczennica Natalia Witos zajęła I miejsce w konkursie plastycznym i II miejsce w konkursie literackim. Natalce gratulujemy zwycięstwa i wspólnie cieszymy się jej sukcesem!
Radością napawa nas fakt, że mimo upływu lat i zmieniających się okoliczności, przyklad życia młodej dziewczyny ze wsi Wał - Ruda, w której Bóg i Jego prawo stanowiło zasadę nadrzędną, urzeka dziewczęta z naszej szkoły i inspiruje je do pięknego życia według wartości chrześcijańskich. Mimo wysiłków współczesnych idoli ukazujących młodzieży wizję życia łatwego, lekkiego i bezbożnego, w sercach, umysłach i postępowaniu naszych uczniów ewangeliczna wskazówka "Błogosławieni czystego serca albowiem oni Boga oglądać będą", nie ulega dewaluacji.
Informacja o dniach wolnych od nauki
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tarzymiechach informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorzadu Uczniowskiego, w szkole ustalono następujące dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych:
2.11.2017 r.
21-22.12.2017 r.
30.04.2018 r.
2.05.2018 r.
4.05.2018 r.
1.06.2018 r.
Uczniowie w w/w dniach mają możliwość udziału w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych, które będą organizowane w szkole.
Wieczór z książką
9 listopada 2017 r. w naszej szkole odbył się ,,Wieczór z książką''.
O godzinie 16.00 uczniowie klas 4-7 zgromadzili się w sali gimnastycznej. Na początku pani Marzena Blangiewicz powitała wszystkich i zachęcała nas do przeczytania trylogii pt. ,,Igrzyska śmierci''. Koleżanki z mojej klasy także prezentowały wybrane przez siebie książki, aby przekonać nas do sięgnięcia po nie. Najbardziej podobała mi reklama książki pt. ,,Miś zwany Paddingtonem" przygotowana przez Julkę Knap. Myślę, że wkrótce wypożyczę sobie tę książkę. Następnie panie nauczycielki podzieliły nas na cztery grupy i odbył się konkurs ze znajomości wierszy dla dzieci, bajek, baśni, legend. Praca w grupach była zacięta. Po teście ogłoszono wyniki. Najlepiej poradziły sobie dwie grupy. Każdy uczestnik dostał w nagrodę słodki upominek. Potem pani Roman czytała tekst, w którym należało odnaleźć tytuły utworów literackich. To było bardzo ciekawe! Pod koniec wszyscy robiliśmy zakładki do książek według różnych pomysłów. Gdy skończyliśmy, pani Pawlak zrobiła nam wspólne, pamiątkowe zdjęcie i rozdała po cukierku.O godzinie 19.00 przyjechali po nas rodzice. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domów.
Uważam, że ,,Wieczór z książką'' był super, gdyż można było na nim pogłębić swoją wiedzę literacką i miło spędzić czas.Aleksandra Repeć kl. VI
Śniadanie daje moc!
Już po raz kolejny, w bieżącym roku szkolnym, uczniowie kl. II i III naszej szkoły włączyli się do ogólnopojskiej akcji promującej zasady zdrowego odżywiania się "Śniadanie daje moc".
Dzieci z pomocą pań wychowawczyń przygotowały pyszne i zdrowe śniadanie. Urozmaiciły je warzywami, owocami i nabiałem. Radości było mnóstwo, a "kanapkowe smakołyki" towarzyszyły dzieciom cały dzień.
Akcja charytatywna - Zbiórka środków czystości
W październiku Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas koordynowali zbiorkę środkow czystości w ramach organizowanej przez Caritas diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej akcji DAR SERCA DLA POGORZELCÓW. Wszystkim Uczniom naszej szkoły oraz Przedszkolakom, którzy włączyli się w zbiórkę - z serca dziękujemy!
3 listopada br. zebrane artykuły przekazaliśmy pracownikom Caritas.
Popołudnie z bajką
26.10.2017 r. w naszej szkole odbyło się "Popołudnie z bajką" dla uczniów klas II i III. Była to znakomita okazja do wprowadzenia dzieci w świat bajki. Znane i lubiane utwory czytały głośno uczennice z klkasy VI. Przygody bohaterów ulubionych bajek stały się inspiracją do wspólnej zabawy przy muzyce i wykonania przepięknych prac plastycznych.
Wyjazd do Lublina
23 października 2017 roku odbyła się wycieczka do Lublina.
O godzinie 7.00 zebraliśmy się przed szkołą. Niestety padał tego dnia deszcz. Z tego powodu nie zwiedziliśmy Muzeum Wsi Lubelskiej. Po przyjeździe do Lublina udaliśmy się do budynku, w którym mieściła się wystawa klocków lego. W szatni pani, która obsługiwała, zabrała nasze kurtki. Weszliśmy do pomieszczenia, w którym było bardzo dużo budowli z lego. Najbardziej podobał mi się nasz Stadion Narodowy w Warszawie i wielki samolot. Po wyjściu z budynku udaliśmy się autokarem do McDonalds. Tam kupiliśmy sobie coś pysznego. Gdy już zjedliśmy, pojechaliśmy do Strefy Wysokich Lotów. Na miejscu pani kasjerka rozdała nam kluczyki do swoich szafek. Po przebraniu się - pan trener wytłumaczył zasady korzystania z trampolin i podzielił nas na dwie grupy. Mieliśmy krótką rozgrzewkę, a potem dostaliśmy czas wolny. Po godzinie skakania i zabawy, byliśmy już trochę zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni. Po chwili odpoczynku udaliśmy się w podróż powrotną.
Bardzo podobała mi się ta wycieczka. Najciekawszym punktem wycieczki był park trampolin. Mam nadzieję, że pojedziemy jeszcze kiedyś do Strefy Wysokich Lotów.
Natalia Kłonica klasa VI
Ubezpieczenie uczniów
Zachęcamy rodziców do zapoznania się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia uczniów w naszej szkole
Bezpieczna szkoła
Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z procedurami reagowania w przypadku wystapienia wewnetrznych i zewnętrznych zagrożeń fizycznych w szkole opracowanych przez MEN.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie