24 marca 2017 r. w naszej szkole policjanci przeprowadzili pogadanki z uczniami, rodzicami oraz nauczycielami na temat "Zagrożeń w internecie". Szczególną uwagę zwrócono na nową grę "Niebieski Wieloryb", która przyczyniła się do śmierci już ponad 100 nastolatków. Uczestnicy gry przez 50 dni muszą wykonywać konkretne, ustalone wcześniej zadania, wpływające na psychikę, polegające na zadawaniu sobie bólu i cierpienia. Dzieci tatuują się, unikają snu, tną się żyletkami, oglądają horrory. Ostatnie na liście polecenie to samobójstwo.
Na szczęście w odpowiedzi na "Niebieskiego Wieloryba" pojawiła się w sieci "Różowa panda". Każdy, kto czuje się załamany i potrzebuje wsparcia może wpisać na swoim profilu społecznościowym hashtag #rozowapanda, żeby dostać 50 pozytywnych zadań do wykonania od internetowego opiekuna, który zatroszczy się załamaną osobą.
Rodzicom dbającym o bezpieczeństwo w sieci zaleca się zwiększenie uwagi poświęcanej dzieciom, a zwłaszcza dozoru związanego z właściwym korzystaniem przez nie z urządzeń cyfrowych:
1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z internetu.
2. Rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach w sieci.
3. Zainstaluj program do kontroli rodzicielskiej np ze strony http://www.programosy.pl/program,opiekun-dziecka-w-internecie.html
Strona do pobrania programu Opiekun Dziecka wygląda tak, jak na obrazku poniżej:

WAŻNE - Gdzie można uzyskać pomoc?
W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów).
Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod numer telefonu 800 121 212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).
Gry komputerowe – oznaczenia
System PEGI (Pan-European Game Information) to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry z poziomem rozwoju młodego użytkownika. W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję.
Na stronie internetowej www.pegi.info/pl/index/ można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową.