W dn. 15 - 17 czerwca 2016 roku uczniowie SP w Tarzymiechach, SP w Wirkowicach oraz Gimnazjum w Izbicy wspólnie wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym w Sudety. Wycieczka dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum przebiegła trasą: Złoty Stok - Duszniki Zdrój - Wambierzyce - Radkowskie Skały - Park Narodowy Gór Stołowych (Szczeliniec Wielki) - Czermna - Kudowa Zdrój - Wrocław.
Wyjazd uczniów został dofinansowany przez Wójta Gminy Izbica oraz Bank Spółdzielczy w Izbicy. Serdecznie dziękujemy za wsparcie!
Wycieczka wyglądała następująco:
Dzień 1
Godz. 5:00 - wyjechaliśmy w kierunku Kotliny Kłodzkiej.
Godz. 15:00 - przyjechaliśmy do Złotego Stoku.
Godz. 15:15 - 16:45 - zwiedzaliśmy Kopalnię Złota -„Sztolnię Gertruda” (część muzealną), w której największą atrakcją jest skarbiec (1066 „złotych” sztabek odpowiadających 16 tonom złota uzyskanym w ciągu całego czasu pracy kopalni, tj. przez ok. 1000 lat), spotkaliśmy Gnoma w Chodniku Śmierci, widzieliśmy jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”, Wystawę Minerałów i Mennica, wyjechaliśmy na zewnątrz (ok. 300 m) Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem.
Duszniki Zdrój. Zakwaterowanie w pensjonacie. Gra w tenisa stołowego i bilard. Spacery po pięknym ogrodzie na terenie pensjonatu.
Dzień 2
Zwiedzaliśmy Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej („Śląska Jerozolima”) z l. 1683-1725, w którego skład wchodzą: bazylika, kalwaria oraz ruchoma szopka. Ruchoma szopka powstała w czasie kilkudziesięciu lat pracy miejscowego zegarmistrza - Ludwika Wittiga i zawiera 800 figurek ludzi i zwierząt, z czego 300 jest ruchomych.
Przeszliśmy do Radkowskich Skał, będących częścią Gór Stołowych w postaci okazałego muru skalnego o wysokości do 100 m i tworzących ciąg piaskowcowych baszt, filarów, fantazyjnie ukształtowanych skał porozdzielanych stromymi żlebami. Podziwialiśmy przepiękną panoramę doliny Wambierzyc i Radkowa. Przejechaliśmy bardzo malowniczą "Szosą stu zakrętów" prowadzącą z Radkowa do Kudowy Zdrój przez Karłów.
Z Karłowa wyruszyliśmy na wycieczkę górską odcinkiem szlaku sudeckiego im. M. Orłowicza na Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n. p. m.). To pozostałość najwyższego poziomu Gór Stołowych, w którym erozja wyrzeźbiła wspaniałe formy skalne, m.in. "Kwoka", "Mamut" (zwany także "Małpoludem"), "Wielbłąd", "Głowa Księżniczki Emilki", "Słoń" i "Kazalnica", czy "Piekiełko".
W Czermnej k. Kudowy Zdroju zobaczyliśmy Kaplicę Czaszek, będącą jedynym tego typu obiektem w Polsce i jednym z trzech w Europie. Kaplica stanowi wielki wspólny grobowiec ofiar wojen śląskich z l. 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII w., którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłogą spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys.) szczątków ludzi.
Następnie spacerowaliśmy po centrum uzdrowiska Kudowa Zdrój. Byliśmy w Pijalni Wód Mineralnych i degustowaliśmy wody mineralne.
Duszniki Zdrój - zobaczyliśmy Starówkę: rynek z ratuszem, pręgież, barokowe i renesansowe kamieniczki. Spacerowaliśmy po Parku Zdrojowym, gdzie widzieliśmy kolorową fontannę, Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina (Dworek Chopina), w którym w sierpniu każdego roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, Pijalnię Wód Mineralnych z degustacją wody.
Dzień 3
Wrocław
Zwiedzaliśmy Panoramę Racławicką, czyli wielki obraz (15x114m) namalowany między sierpniem 1893 r. a majem 1894 r. przez znanego lwowskiego malarza Jana Stykę z pomocą Wojciecha Kossaka i kilku innych malarzy, powstały dla upamiętnienia setnej rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy pod Racławicami.
Spacerowaliśmy po Ostrowie Tumskim - najstarszej, zabytkowej części miasta, powstałej na obszarze najdawniejszych przepraw na Odrze, zobaczyliśmy m.in.: unikatowy dwupoziomowy kościół p.w. św. Bartłomieja i św. Krzyża z k. XIV w., Pałac Biskupów, XIV – wieczną katedrę p.w. św. Jana Chrzciciela (wnętrze). Następnie przeszliśmy na Wyspę Piasek przez Most Tumski, potocznie nazywany Mostem Zakochanych, gdzie znajduje się tysiące kłódek przypiętych do barierek na znak nierozerwalnej miłości. N Wrocławski Rynek - widzieliśmy m.in.: późnogotycki Ratusz z 66-metrową wieżą i wspaniałą fasadą od strony południowej, zrekonstruowany kamienny pręgierz z 1492 r., pomnik Aleksandra hrabiego Fredry, gmach Nowego Ratusza z XIX w., zabytkowe kamienice oraz nowoczesną fontannę nazwaną Zdrojem.
Spacerowaliśmy głównym deptakiem i aleją handlową miasta - Ulicą Świdnicką, obok: pomnika „Krasnala”, ustawionego tu dla upamiętnienia ruchu Pomarańczowej Alternatywy, hotelu Monopol, zaprojektowanego w stylu art nouveau pod koniec XIX w., czy klasycystycznego budynku Opery Dolnośląskiej z I poł. XIX w.
Ok. godz. 16:00 – wyjechaliśmy w drogę powrotną.
Do Tarzymiech wróciliśmy w późnych godzinach nocnych. Wycieczka była bardzo udana! Nie zabrakło pytań, gdzie pojedzemy w przyszłym roku?