29 września 2021 r. w Urzędzie Gminy w Izbicy odbyło się wręczenie nagród dla laureatów i wyróżnionych w konkursie pt. ,,Nieletnim nie sprzedajemy alkoholu” organizowanym przez Wójta Gminy Izbica oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W wyżej wymienionym konkursie brali udział następujący uczniowie naszej szkoły: Adrian Suszek – kl. VII, Paweł Hałas – kl. VII i Natalia Waszak – z byłej kl. VIII, którym serdecznie gratulujemy! Poniżej prezentujemy ich prace - listy- napisane ,,pod okiem” nauczyciela j. polskiego.
MB
Uczniowie klasy VI Tarzymiechy, 6 maja 2021 r.
Szkoły Podstawowej
w Tarzymiechach
Tarzymiechy Pierwsze 72
22-375 Izbica
woj. lubelskie
Szanowni Sprzedawcy Alkoholi!
Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Tarzymiechach, zwracają się do wszystkich Sprzedawców w całej Polsce z prośbą o niesprzedawanie alkoholu osobom, które nie mają ukończone 18 lat.
Prośbę tę motywujemy tym, iż picie alkoholu w młodym wieku może mieć poważne konsekwencje zdrowotne np. uzależnienie, zawał serca, udar mózgu, uszkodzenia komórek nerwowych, zaburzenia pracy serca i inne poważne choroby, o których uczymy się na lekcjach biologii. To dzięki edukacji szkolnej tak dużo wiemy o tych zagrożeniach i nie możemy być wobec tego problemu obojętni!
Pragniemy zauważyć także, że sprzedawanie alkoholu nieletnim w Polsce jest zabronione, a Ci, którzy łamią przepisy prawa, mogą zostać ukarani nawet pozbawieniem wolności.
W związku z powyższym prosimy o dostosowanie się do naszej prośby, za co z góry dziękujemy.
Z poważaniem
Uczniowie klasy VI
Autor: Adrian Suszek
Uczniowie klasy VI Tarzymiechy, dn. 12.05.2021 r.
Szkoła Podstawowa w Tarzymiechach
Tarzymiechy Pierwsze 72
22-375 Izbica
woj. lubelskie
Sprzedawcy Sieci "Biedronka”
Szanowni Sprzedający!
My, uczniowie klasy 6, zwracamy się do Państwa z prośbą, aby nie sprzedawać osobom nieletnim alkoholu bez sprawdzenia dokładnie, czy mają oni 18 lat. Jedna z naszych koleżanek zauważyła, że niektórzy kasjerzy sprzedają alkohol młodocianym.
Spożywanie tego trunku przez osoby młode niesie za sobą negatywne skutki i wiąże się z ich:
- agresją,
- uzależnieniem,
- piciem w starszym wieku,
- zawałami serca,
- uszkodzoną wątrobą,
- próbowaniem innych złych rzeczy np. narkotyków.
Statystyki podają, iż 90% nastolatków sięga po alkohol w młodym wieku ,więc przemyślcie to, zanim następny raz sprzedacie alkohol osobie , która nie jest dorosła.
Ponadto! Za sprzedaż alkoholu nieletnim grozi grzywna lub pozbawienie wolności.
Z góry dziękujemy za przeczytanie tego listu oraz prosimy o przychylenie się do naszej prośby.
Z poważaniem
Uczniowie klasy VI
Autor: Paweł Hałas
Tarzymiechy, dn. 5 maja 2021 r.
List otwarty do Sprzedawców alkoholi na terenie Polski
Drodzy Sprzedawcy!
Zbliża się czas letni, wakacyjny! To właśnie wtedy młodzież sięga częściej po alkohol.
W dużym stopniu Państwo ułatwiacie im dostęp do tej używki. W wielu sytuacjach to właśnie Sprzedawcy udostępniają zakup alkoholu nieletnim i to jest właśnie apel połączony z prośbą, aby Państwo zaprzestali tego. W ten sposób młodzież szybko popada w uzależnienie, które niesie za sobą nieodwracalne skutki, ponieważ picie alkoholu w młodym wieku, skutkuje poważnymi konsekwencjami na przyszłość.
A oto naukowe fakty!
Alkohol wywołuje szkodliwe zmiany w ciele migdałowatym - to rejon mózgu w płacie skroniowym, który uczestniczy w przetwarzaniu emocji, w tym strachu. Zmiany, o których mowa to tzw. zmiany epigenetyczne, czyli zachodzące w komórkach modyfikacje, które wpływają na aktywność genów. Dochodzi do nich w drodze normalnego rozwoju, ale mogą być też wywoływane przez zewnętrzne czynniki. Okazało się, że picie alkoholu od młodego wieku powodowało w neuronach ciała migdałowatego zmiany skutkujące 30 - 40 procentowym zmniejszeniem ilości białka BDNF, które ma podstawowe znaczenie dla działania mózgu. W mózgach osób, które zaczęły pić w późniejszym wieku, takich zmian nie było. BDNF jest potrzebne do normalnego rozwoju mózgu i tworzenia połączeń między neuronami. Jeśli jego poziom jest obniżony przez alkohol, mózg nie rozwinie się w normalny sposób. Może wtedy dojść do nieprawidłowych połączeń między neuronami…
A teraz konkrety z bliższego otoczenia:
Alkohol zwiększa ryzyko:
- uczestniczenia w wypadkach (także komunikacyjnych), doświadczania urazów i zaburzeń psychicznych, stosowania przemocy, podejmowania zachowań przestępczych i ryzykownych zachowań seksualnych (w tym przypadku zachodzi również niebezpieczeństwo nieplanowanej ciąży), sięgania po inne używki oraz problemy w szkole bądź pracy.
Młode osoby pijące alkohol, które nie wiedzą, jak konkretne ilości alkoholu mogą wpływać na ich organizm, są też bardziej zagrożone jego przedawkowaniem.
A przecież młodzież, dzieci to nasza przyszłość! Przestrzegajcie więc zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim zgodnie z artykułem 15 ust. 1 pkt 2. Zadbajcie, aby polska młodzież miała ograniczony dostęp do alkoholu! Zapobiegajcie tragediom!
Bądźcie odpowiedzialni i czujni podczas obsługi klientów w Waszych sklepach!
Natalia Waszak
Uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej
w Tarzymiechach